سایت لینک چیست و چه کاربردهایی دارد؟

سایت لینک

سایت لینک‌ها، مجموعه ای از لینک های خود سایت هستند که در نتایج جستجو، پایین لینک اصلی سایت قرار می گیرند درواقع می توان گفت راهنمایی کاربردی برای سایت شما میباشند. در تصویر زیر ما کلمه LG را که یک برند مطرح دنیاست در گوگل سرچ کرده ایم قسمتی که دور آن خط قرمز کشیده شده همان سایت لینک است.

 

سایت لینک چیست
سایت لینک

سایت لینک چیست؟

سایت لینک ها، لینک هایی هستند که در نتایج جستجوی گوگل، زیر URL اصلی سایت قرار می گیرند. این لینک ها کاربران را به صفحات دیگری غیر از صفحه اصلی سایت ارجاع می‌کنند و هدف گوگل از طراحی آن ها کمک به کاربران برای دسترسی بهتر به  سایت است.

اما باید به این نکته توجه داشته باشید که سایت لینک ها را با افزونه سایت لینک در گوگل ادوردز که شباهت زیادی به سایت لینک ها دارند ولی در تبلیغات ادوردز نشان داده می شوند، اشتباه نگیرید. کاربران ادوردز کنترل کاملی بر نمایش یا عدم نمایش این لینک ها و محتوای آن ها دارند که این امر برای جستجوی ارگانیک ممکن نیست.

وجود سایت لینک، زیر لینک اصلی سایت در نتایج جستجوی گوگل مزایای مختلفی دارد، از جمله:

افزایش فضای سایت در نتایج جستجو

در صورتی که شرایط یک سایت خوب باشد می تواند تا شش سایت لینک به علاوه یک کادر جستجو بدست آورد. این امر باعث می شود که در نتایج جستجو توسط کامپیوتر به آن سایت پنج الی شش برابر بیشتر فضا تخصیص داده شود و اگر جستجو از طریق موبایل صورت بگیرد، کل صفحه به آن سایت تخصیص داده می شود.منظور از صفحه میزان ارتفاع این سایت لینک است که کاربر میبیند.

امکان مرور راحت تر سایت توسط کاربران

کاربرانی که سایت شما را در گوگل جستجو می کنند، ممکن است تمایلی به ورود به صفحه اول سایت نداشته باشند. اما وجود سایت لینک‌هایی با ارجاع مستقیم به سایر قسمت های سایت که ممکن است بیشتر با خواسته کاربران تناسب داشته باشند، باعث می شود که کاربران به جستجوی سایر قسمت های سایت که احتمالا از وجودشان اطلاعی نداشته‌اند، تشویق شوند. البته در ایران بسیاری از کاربران از سایت لینک برای ورود به صحفه تماس یا شماره گیری استفاده میکنند.

اگر کادر جستجو هم برای سایت نمایان شود، کاربر می تواند مستقیما به صفحه ای که به دنبالش بوده حرکت کند و سریع تر به مقصد برسد.

هدایت ترافیک به سایر قسمت های سایت

مسلما طراحی سایت باید طوری باشد که به کاربران اجازه بدهد به راحتی محتوا یا صفحاتی که قصد تبلیغشان را دارید، پیدا کنند. اما حتی در این صورت هم محتوای سایت به اندازه وقتی که در نتایج جستجو لینک می شوند، قابل رویت و سر راست نیست.

سایت لینک ها این مزیت را دارند که ترافیک جستجوی ارگانیک را که معمولاً روی صفحه اول سایت متمرکز می شود را در سراسر سایت توزیع کنند. اما یکی از تاثیرات جانبی این امر این است که این صفحات به نوعی تبدیل به صفحات فرود سایتتان می شوند و همیشه باید این نکته را در نظر داشته باشید که ممکن است افراد خیلی زیادی اولین تاثیر از سایت شما را از طریق این صفحات دریافت و بنابراین دیدگاهشان نسبت به سایت شما از این طریق شکل بگیرد.

***

برای بهتر شدن سایت لینک ها چه کارهایی می توانید انجام دهید تا مناسب ترین سایت لینک ها در گوگل نمایش داده شوند؟

چطور سایت لینک بسازیم؟

در مجموع توصیه های ذکر شده بیشتر به داشتن سایتی با کیفیت اشاره دارند که گوگل بتواند به راحتی آن را کرول کند. همانطور که پیش از این گفتیم، خود گوگل اعلام کرده که ساختار سایت باید به نحوی باشد که به الگوریتم های گوگل امکان پیدا کردن سایت لینک ها را بدهد در غیر این صورت، سایت لینک ها نمایش داده نمی شوند.

داشتن رتبه اول در نتایج گوگل

ممکن است این مورد برای بعضی افراد بسیار سخت و دست نیافتنی به نظر برسد اما اساسی ترین پیش شرط برای گرفتن سایت لینک این است که وقتی فردی برند یا نام سایتتان را در گوگل جستجو می کند، سایت شما به عنوان اولین نتیجه نشان داده شود. حتماً شما هم دقت کرده اید که بجز اولین سایت، به هیچ سایت دیگری سایت لینک تعلق نمی گیرد. پس سعی کنید با بالا بردن سو سایت به سایت لینک دست پیدا کنید.

ساخت و ثبت یک سایت مپ XML

همانطور که از نام سایت مپ، یا نقشه سایت پیداست، سایت مپ نقشه‌ای از سایت است که در آن همه صفحات سایت لیست شده اند و می توان آن را طوری طراحی کرد که به کاربران یا موتورهای جستجو برای مرور کردن راحت سایت کمک کند.

منظور فایلی است که در سرور میزبان سایت شما قرار گرفته و به موتورهای جستجو درباره سلسله مراتب محتوای سایت شما اطلاع می دهد و به اسپایدرهای گوگل (spider) امکان کرول کردن هوشمندانه تر سایت را می دهد.

در مرکز کمک رسانی کنسول جستجوی گوگل، مجموعه دستورالعمل هایی قرار گرفته که نحوه ساخت و تایید سایت مپ را آموزش می دهد. اما اگر سایت شما با وردپرس ساخته شده، نیاز به انجام کار خاصی ندارید چون وردپرس به صورت خودکار سایت مپ را میسازد و در موتور جستجو قرار میدهد اما اگر میتوانید باز هم وجود سایت مپ را چک کنید

سایت لینک