کار بارنگ در طراحی گرافیک

نقش رنگ ها در طراحی و زندگی شخصی

رنگ ها نقش بسیار بزرگی را در طراحی ها و البته زندگی شخصی بازی می کنند. که میتواند نقاشی کردن بر روی یک کاغذ باشد یا مقایسه دو چیز بدون استفاده از کلمات که بیشتر در اینفوگرافیک کاربرد دارد

کار بارنگ در طراحی گرافیک

 

تئوری رنگ ها

هنرمندان و طراح ها سال های بسیار زیادی است که بر روی تئوری رنگ ها کار می کنند و همچنان هم در حال کار بر روی آن هستند و البته کسی نمی تواند ادعا کند که در شناخت رنگ ها بهترین است و هر کسی می تواند این توانایی را بهبود ببخشد. البته فاکتور های بسیاری در جذابیت رنگ دخیل هستند که ما در این مقاله آن ها را بررسی خواهیم کرد.

تقسیم بندی کلی رنگ ها

رنگ ها به صورت کلی در دو دسته رنگ های اولیه یا اصلی و رنگ های ثانویه تقسیم بندی می شوند. رنگ های اولیه شامل قرمز، آبی و زرد هستند که از ترکیب مساوی این سه رنگ رنگ های ثانویه به وجود می آیند.

رنگ های اصلی و ثانویه

به عنوان مثال رنگ زرد و قرمز، نارنجی را به وجود می آورند، از ترکیب زرد و آبی سبز به وجود می آید و آبی و قرمز رنگ بنفش را تشکیل می دهند. اگر ما این رنگ ها را بیشتر با هم ترکیب کنیم رنگ های دیگز به دست می آید

رنگ هایی مثل قرمز متمایل به نارنجی یا رنگ های بینابینی دیگر، که همه ی این ها در کنار هم چرخه ی رنگ را تشکیل می دهند.

چرخه ی رنگ

نکته: سوالی که خیلی از من پرسیده میشه اینه که تفاوت بین Purple و Violet در چیست؟
به طور خلاصه Purple، بنفش متمایل به قرمز و Violet بنفش متمایل به آبی است.

انواع طرح های رنگی

خب در اینجا می خواهیم به این سوال پاسخ بدهیم که چگونه رنگ ها را کنار هم قرار دهیم؟ پاسخ این سوال در هارمونی و ارتباط رنگ ها به هم است. هارمونی رنگ ها بر اساس چرخه رنگ، بهترین رنگ ها را در کنار هم قرار می دهد. که در زیر به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم.

Monochromatic (تک رنگ)

مونوکروماتیک ساده ترین نوع انتخاب رنگ است که بر اساس آن یک رنگ با شدت های مختلف در کنار هم قرار می گیرد مثلا رنگ قرمز پر رنگ و دوباره همان قرمز با شدت رنگ کمتر و به همین شکل غلظت های مختلف یک رنگ که در تصویر زیر مشاهده می کنید.

Analogous (رنگ های مشابه)

استفاده از رنگ های آنالوگ یا مشابه بسیار چشم نواز است. برای انتخاب این گونه رنگ ها کافی است یک رنگ را در چرخه ی رنگ انتخاب کنید و سپس رنگ چپ و راست آن را هم بردارید در واقع رنگ هایی که در چرخه ی رنگ کنار هم هستند رنگ های آنالوگ را تشکیل می دهند مثل رنگ قرمز و نارنجی یا آبی و سبز.

نکته ای که لازم هست در رنگ های آنالوگ به آن اشاره کنم این است که از انتخاب رنگ ها هراس نداشته باشید یعنی لازم نیست که دقیقا همان کد رنگی را که کنار هر رنگ قرار دارد استفاده کنید بلکه میتوانید غلظت آن را کاهش یا افزایش دهید تا به یک ترکیب رنگ یک دست برسید. پس ترس را کنار بگذارید و با پالت رنگ بازی کنید تا بتوانید بهترین رنگ ها را انتخاب کنید.

Complementary یا رنگ های مکمل

رنگ های مکمل در چرخه ی رنگ روبروی هم قرار دارند مثلا قرمز و سبز یا نارنجی و آبی.

البته می توانید برای تنوع بیشتر تون های مختلف این رنگ ها را انتخاب کنید مثلا قرمز اشباع تر یا کم رنگ تر و همینطور بقیه ی رنگ ها.

Split-complementary

دو رنگ قرمز و سبز که رنگ های مکمل هستند و روبروی هم قرار دارند را در نظر بگیرید حال یکی از رنگ ها را ثابت نگه میداریم و دو رنگ دیگر که در اطراف رنگ مقابل قرار دارند را انتخاب میکنیم.

Triadic (رنگ بندی سه گانه متساوی الاضلاع)

در این نوع رنگ بندی بعد از انتخاب یک رنگ در چرخه ی رنگ، سرنگ از چپ و سرنگ از راست را رها کنید و رنگ چهارم از هر طرف را انتخاب کنید. اگر این رنگ ها را با خط به هم وصل کنیم یک مثلث متساوی الاضلاع تشکیل می دهند. همانطور که قبلا هم گفتم لازم نیست حتما عین همان رنگ ها را انتخاب کنید، می توانید از غلظت های مختلف رنگ های انتخاب شده هم استفاده کنید.

این نوع ترکیب بندی رنگ های بی نظیری را به وجود می آورد به خصوص اینکه رنگ های اصلی و ثانویه در کنار هم قرار بگیرند.

Tetradic رنگ بندی چهار ضلعی یا مستطیلی

این ترکیب رنگی یکی از قدرتمندتری ترکیب ها را در اختیار ما می گذارد و رنگ های مکمل در این نوع ترکیب روبروی هم قرار می گیرند. در این نوع ترکیب حتما یک رنگ را غالب قرار دهید و رنگ های دیگر را به مقدار کمتر استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بدست بیاورید. تصویر زیر:

انتخاب بهترین رنگ و پیام های مربوط به هر رنگ

هر رنگ بیانگر یک پیام است پس بهتر است رنگ ها را بر اساس موضوع و کاری که می خواهید درباره آن طرح بزنید، انتخاب کنید.

رنگ قرمز

رنگ قرمز بیانگر هیجان، اشتیاق و انرژی می باشد و باعث شدت ضربان قلب و تنفس می شود و رنگی است که قابلیت رویت بالایی دارد. البته جالب است بدانید که این رنگ در آئین ها و کشور های مختلف کاملا متفاوت است به عنوان مثال رنگ قرمز در آیین یهود نشانه پلیدی می باشد. در کشور چین نشانه جشن ها و مراسمات شاد و پیام آور خوشبختی است و در کشور ما بیانگر شهادت و خون شهیدان است. این رنگ برای نمایشگاه های اتوموبیل، پیتزا فروشی ها و رستوران ها بسیار مناسب می باشد ولی برای بیمارستان ها و مراکز درمانی چون تداعی کننده رنگ خون می باشد، اصلا رنگ مناسبی نیست.

رنگ آبی

این رنگ نشانه اعتماد، صلح، آرامش و پاکی است و فرد با دیدن این رنگ احساس آرامش می کند دقیقا بر عکس رنگ قرمز که رنگی هیجانی بود. این رنگ بهترین گزینه برای تزئین اتاق خواب به ویژه اتاق های کودکان است.

رنگ سبز

این رنگ نماد طبیعت، سر سبزی و تازگی است و مانند رنگ آبی رنگی است آرامش دهنده. از این مناسب ترین رنگ در تهیه مواد خوراکی و بسته بندی های مواد غذایی است چون همانطور که گفتم بیانگر تازگی و شادابی می باشد. البته این رنگ در کشور های مسلمان به ویژه کشور خود ما برای مراسمات مذهبی، مساجد و حسینیه ها به کار برده می شود.

رنگ زرد

رنگ زرد بیان کننده ی شور، اشتیاق و شادی می باشد. دقت داشته باشید که این رنگ بر خلاف رنگ آبی اصلا برای اتاق خواب مناسب نیست و باعث اذیت شدن چشم می شود.

رنگ مشکی

نشان دهنده ی یاس و نا امیدیسیت و بیشتر برای مراسمات عزاداری و غم بکار برده می شود البته این رنگ در کشور های غربی نشان دهنده ی قدرت و مرموز بودن است.

 

کار بارنگ در طراحی گرافیک

× هر سوالی دارید ازمون بپرسید