نقش مینیمالیسم در طراحی گرافیک

مینیمالیسم ابتدا به عنوان یک جنبش آغاز شد ولی در نهایت به استایلی که همه نوع از طراحی و هنرها را تحت تاثیر و نفوذ خود قرار می‌داد در آمد. مینیمالیسم نه تنها هنرهای زیبا و زمینه‌های طراحی گرافیک بلکه مد، معماری، طراحی داخلی و غیره را نیز تحت تاثیر قرار داد. در حال حاضر، مینیمالیسم در طراحی گرافیک و در طراحی‌ نام‌های تجاری کاملا مشهود است.

نقش مینیمالیسم در طراحی گرافیک

مینیمالیسم، یک مفهوم بصری

 

مینیمالیسم در واقع یک مفهوم بصری است که هرگز از رده خارج نمی‌شود. و بعد از حدود ۶۰ سال همچنان تا به امروز مطرح بوده است. ایده اصلی طراحی مینیمالیستی بر پایه‌ی بیان زیاد با نشان دادن کمترین المان و عناصر تزیینی بود. طراحی مینیمالیستی تمیز، شفاف و بی‌نظیر بود و از همان بدو امر همه‌ی اشیاء غیر ضروری و مُزین را از رده خارج کرد و فقط عناصر ضروری که بیشترین پیام را منتقل می‌کردند در اختیار ‌گرفت.

 

فضا در طراحی مینیمال

 

در بیشتر طرح‌های مینیمالیستی استفاده از فضاهای خالی و سفید عمومیت دارد. اگرچه سفید رنگ انتخاب برای بیشتر طراحی‌های مینیمالیستی است، اما به این معنا نیست که دیگر رنگها قابل استفاده نیستند. تا زمانی که عناصر دیگر حداقل باشند، فضای سفید را می توان با فضای سیاه یا آبی جایگزین کرد.

 

قائده کلی

 

طراحی گرافیک مینیمالیستی چند قاعده کلیدی را دنبال می‌کند. هنگام ایجاد پروژه بعدی، مطمئن شوید که به این چک لیست مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که گاهی اوقات در اگر در طراحی تعادل وجود نداشته باشد یک طرح مینیمالیستی می تواند بر علیه شما عمل کند، یا اگر فضاهای خالی بیش از حد پررنگ و غریب باشند.

قاعده کلی برای همه نوع طراحی این است که همیشه طراحی خود را متعادل نگه دارید.

 

نکات کلی در طراحی مینیمال

 

  • کمتر بیشترین است (شعار مینیمیالیسم بر این محور قرار دارد)
  • رعایت اصل ساده‌گی
  • رها کردن فضاهای خالی
  • استفاده از عناصر ضروری
  • اجرای طراحی تخت
  • متعادل نگه داشتن طراحی
  • حفظ نظم با ایجاد گرید در طراحی

 

اینفوگرافی مینیمالیستی

 

مینیمالیسم را می توان در هر نوع طراحی اعمال کرد. در این میان اینفوگرافی به تصاویری که با نوشته همراه‌اند و جنبه‌ی اطلاعاتی یا آموزش از طریق تصویر را دارند اطلاق می‌شوند و می‌توانند از قوانین مینیمالیستی پیروی کنند. چرا که حجم اطلاعاتی که انسان از طریق بینایی دریافت و در ذهن خود ذخیره می‌کند بیش از شنیدن و یا خواندن صِرف است و در خاطرش می‌ماند. پس یک ترفند برای طراحی اینفوگرافی مینیمالیستی این است که دقیقا بدانید که چه اطلاعاتی نیاز دارید و چه چیزهایی باید حذف شوند. تصاویر باید دقیق و مختصر باشند بدون اطلاعات اضافی و غی

 

نقش مینیمالیسم در طراحی گرافیک

× هر سوالی دارید ازمون بپرسید