خوشنویسی در طراحی گرافیک

خوشنویسی در طراحی گرافیک

تایپوگرافی در درجه ی نخست یک مدیوم برای انتقال اطلاعات محسوب می شود، همزمان به عنوان کارکرد های اجتماعی نیز عمل کرده و با تاثیر گرفتن از دوره ی زمانی خود ظاهر می شوند. کلمات معاصر ریتم، زیبایی شناسی و فلسفه مخصوص به خود را دارند.

خوشنویسی یا همان کالیگرافی هنر تجسمی مربوط به نوشتن است و به نوعی طراحی و اجرا حروف به روشی خاص محسوب می شود، بنا به تعریفی دیگر خوشنویسی هنر فرم دادن به حروف و علائم نوشتاری به شیوه ای رسا، ماهرانه و هماهنگ می باشد.  فونت های خوشنویسی از مدت ها قبل محبوبیت بسیاری نزد طراحان به خصوص طراحان گرافیک برخوردار بوده اند. کالیگرافی صرفا یک نوشتن ساده نیست بلکه بیشتر نوشتن سبک وار محسوب می شود. برای موفقیت در این رشته هنری شما نیازمند شناخت کامل سبک ها و مهارت های گوناگون نوشتن می باشید تا با تمامی شکل های ممکن تک به تک حروف آشنایی کامل داشته باشید.

 

در بخش اول این مقاله سعی می کنیم تا به معرفی دو نوع دستی و دیجیتال هنر خوشنویسی پرداخته و در بخش بعدی کاربرد های این هنر در  طراحی گرافیک را مورد بررسی قرار دهیم.

خوشنویسی دستی

خوشنویسی دستی به کمک دست، قلم و جوهر و با به کارگیری سبک های مختلف به آفرینش هنری خود می پردازد. حسن خطاطی دستی در این است که شما می توانید نهایت خلاقیت خود را آزادانه و بدون مواجه با محدودیت های مربوط به نرم افزار، فونت و یا چاپگر  برای نوشتن حروف به سبک منحصر به خود به کار بگیرید. مشکل اساسی خطاطی به شیوه دستی هزینه های بالای آن نسبت به خطاطی دیجیتال می باشد.

در اینجا  بهتر است تا به پنج  نکته کاربردی و کمک کننده به کسب موفقیت در خوشنویسی بپردازیم:

  1. به خاطر داشته باشید تا همواره از قلمی مناسب استفاده کنید تا بتوانید آزادانه و به نرمی قلم را آن طور که باید به حرکت در بیاورید.
  2. از کاغذ با جنس و رنگ مناسب با طرح و سبک خوشنویسی شما استفاده کنید، توجه داشته باشید که جنس کاغذ به طوری باشد که خیلی لغزنده نبوده و جوهر بر روی آن پخش نشود.
  3. استفاده از جوهر مناسب که دارای رنگ و غلظت مناسب بوده باشد.
  4. هر سبکی که به کار می گیرید توجه داشته باشید تا فاصله کلمات نسبت به یکدیگر و نسبت به حاشیه صفحه در موقعیتی مناسب قرار گیرد تا خوانا تر باشد.
  5. به اندازه حروف و هماهنگی طرز قرار گرفتن حروف روی خط توجه داشته تا از لحاظ زیبایی شناسی اثر دارای ارزش باشد.

 

خوشنویسی دیجیتال

خوشنویسی دیجیتال با استفاده از فونت های طراحی شده توسط هنرمندان طراح و خوشنویس واقعی آثار خود را خلق می کند. امروزه نرم افزار های متعددی برای رونق گرفتن هر چه بیشتر خوشنویسی دیجیتال وارد باز شده اند نرم افزارهایی همچون بامبو فونت، فونت لب استودیو  و  اینک اسکیپ  برای خطاطی با حروف انگلیسی و نرم افزارهایی مانند  مریم، چلیپا، میرعماد، نستعلیق  و کلک برای خوشنویسی به زبان فارسی، همچنین نرم افزارهایی نظیر کرل، ادوبی فوتوشاپ و ادوبی  ایلیستریتور  نیز قابلیت استفاده جهت خوشنویسی دیجیتال را نیز دارا می باشند. مهم ترین از مهم ترین مزیت های خوشنویسی  دیجیتال صرفه اقتصادی آن نسبت به خوشنویسی دستی و امکان استفاده راحت تر از آن در آثار مربوط به طراحی گرافیک دیجیتال می باشد.

 

کاربرد هنر خوشنویسی در طراحی گرافیک

هنر خوشنویسی به دلیل زیبایی بصری و پیام رسان بودن خود قابلیت به کار بردن در آثار مختلفی که از طراحی گرافیک بهره جستن را دارا می باشد. به خصوص با پیدایش هنر خوشنویسی دیجیتال و ارتقا  آن این امر سهولت بیشتری یافته است و در قسمت های مختلف مانند طراحی پوستر، طراحی لوگو، طراحی کارت ویزیت، طراحی دعوت نامه، طراحی سایت، طراحی کاتالوگ ، طراحی بروشور، طراحی بر روی لباس و ظروف و تیزر های تبلیغاتی استفاده های زیادی از آن می شود.

خوشنویسی در طراحی گرافیک