نکاتی در مورد طراحی سایت بهینه با رعایت نکات مهم صفحات

 بهینه سازی سایت

امروزه وب سایت ها به یک ابزار بسیار مهم برای تجارت های مختلف تبدیل شده اند و یکی از بهترین راه ها برای بازاریابی و فروش برای بسیاری از تجارت ها محسوب می شوند. از این رو ایجاد محتوایی که بتواند صاحبان وب سایت های مختلف و تجارت های آنلاین را به اهداف تجاری آنها نزدیک نماید از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

بسیاری از تجارت ها برای ایجاد وب سایت و بهینه سازی وب سایت و نوشتن محتوای مد نظر خود درون وب سایت یک متخصص طراحی سایت را استخدام می نمایند و برخی دیگر خودشان وارد عمل می شوند و به طراحی وب سایت و ایجاد محتوا می پردازند. در هر صورت یک سری قوانین کلی وجود دارد که باید برای موفقیت یک وب سایت در طراحی آن رعایت شود. یکی از این قوانین مربوط به ایجاد صفحات مختلف در وب سایت است.

هر وب سایت حرفه ای و هدفمندی باید برای آنکه بتواند میزان تاثیر گذاری کار خود را افزایش دهد حداقل این ۷ صفحه که در لیست زیر به آنها اشاره شده است را شامل شود:

۱-Home Page: بیشتر افراد زمانی که به وب سایت شما مراجعه می کنند (خواه از طریق موتورهای جستجوگر و خواه از طریق آدرس وب سایت) پیش از آنکه به هر بخشی در وب سایت شما مراجعه نمایند Home Page وب سایت شما را ویزیت می نمایند. لذا شما باید صفحه Home Page وب سایت خود را به گونه ای طراحی نمایید که در همان نگاه اول بیننده را به خود جذب نماید و مطالب موجود در آن را به گونه ای ایجاد کنید که بتواند در زمینه برقراری تعامل به منظور فروش بیشتر عملکرد خوبی داشته باشد.

زمانی که کاربران در Home Page وب سایت شما فرود می آیند شما تنها چند ثانیه فرصت دارید که ذهن آنها را به خود درگیر نمایید و آنها را به این باور برسانید که وب سایت شما همان چیزی است که آنها به دنبال آن بوده اند. از این رو ایجاد طراحی زیبا و جذاب در صفحه Home Page، استفاده از کلمات و جملات مناسب برای توصیف زمینه کاری محصولات و همچنین استفاده از المان های دیداری مناسب کلید موفقیت در زمینه ایجاد یک Home Page فوق العاده می باشند.

به خاطر داشته باشید که متن های قرار داده شده در Home Page یک وب سایت باید ۳ مورد را پوشش دهند: ۱- مزایای کار این وب سایت به دیگر وب سایت ها را به گونه ای نمایش دهند که کاربر را متقاعد کنند به محل درستی مراجعه نموده است، ۲- اعتبار و قابل اعتماد بودن وب سایت را با استفاده از مستندات به کاربر اثبات نمایند و ۳- امکانات گردش در سایت و بخش های مختلف آن را به کاربر عرضه نمایند.

۲-صفحه About Us: بسیاری از افراد معتقدند که کار تجاری آنها در وب سایت کاملا از زندگی شخصی آنها مجزا است، بله درست است اما آنچه که در زندگی شخصی شما رخ داده است و شما را به سمت این تجارت کشانده است وجه مشترکی میان زندگی شخصی شما و تجارت شما می باشد که باید خلاصه از آن در صفحه About Us یا در باره ما درون وب سایت شما قرار داده شود. صفحه درباره ما به صاحبان وب سایت فرصتی می دهد تا به کاربران خود بگویند که چه کسی هستند و چرا به این کار علاقه مند شده اند و در این عرصه قدم گذاشنه اند.

 بهتر است در صفحه درباره ما چه چیزی بنویسیم، به شما خواهم گفت که وقت کاربران خود را با نوشتن جملات دو پهلو و آورن مطالبی درباره کیفیت محصولات خود و دیگر مطالبی که مربوط به کارهای تجاری شما است هدر ندهید. این کار موجب دلزده شده کاربران شما خواهد شد.

صفحه توضیحات محصولات: بسیاری از صاحبان وب سایت ها تصور می کنند که اگر تمامی جزییات مربوط به محصولات را در صفحه توضیحات محصولات خود قرار دهند دیگر کاربران برای پرسیدن سوال هایی درباره محصولات به آنها تلفن نخواهند کرد و آنها فرصت بازاریابی تلفنی را از دست خواهند داد و به همین دلیل جزییات کمتری درباره محصولات خود در صفحه توضیحات محصولات در وب سایتشان قرار می دهند. اما این کار اشتباه است.

بسیاری از کسانی که در اینترنت به دنبال محصولات مورد نظر خود می گردند به دنبال توضیحات و جزییات درباره آنها هستند. بسیاری از این کاربران به دنبال وب سایتی هستند که مطالب آن بتواند به سوالات آنها پاسخ دهد و اگر در وب سایت شما پاسخ سوالات خود را نیابند به دیگر وب سایت ها مراجعه می نمایند و شما به سادگی مشتریان بالقوه خود را از دست می دهید. زمانی که شما جزییات خدمات و محصولات خود را در صفحه توضیحات محصولات در وب سایت خود قرار می دهید این امر به شما کمک خواهد نمود که نظر کاربران را جلب کنید و کاری کنید که آنها به شما اعتماد نمایند.

FAQ یا Frequently Asked Questions: ایجاد یک صفحه FAQ یا سوالات متداول علاوه بر اینکه به شما امکان افزایش سطح علمی کاربرانتان را می دهد می تواند به شما کمک کند که به شیوه ای غیر مستقیم ویژگی های بارز محصولات خود را به کاربران معرفی نمایید. برای مثال شما می توانید سوالاتی را در این صفحه ارائه نمایید که پاسخ آنها یه یکی از شاخص ترین ویژگی های کمپانی یا برند شما و یا برتری های محصولات شما اشاره نماید. علاوه بر این شما می توانید در این صفحه سوالاتی که معمولا کاربران درباره خدمات شما، محصولات شما و دیگر مسائل مربوط به کمپانی شما مطرح می نمایند را در یک قالب سوال و جواب بیاورید.

صفحه Opt-in: بسیاری از کسانی که به وب سایت شما و یا هر وب سایت دیگری مراجعه می نمایند در همان مراجعه اول قصد خرید ندارند و تنها می خواهند تحقیقاتی در زمینه محصولاتی که در آینده قصد خرید آن را دارند انجام دهند. در واقع آنها یک مرحله سرچ و تحقیق و یک مرحله مقایسه و تفکر را پیش از خرید پشت سر می گذارند. خب پس چگونه می توان کسی را که ممکن است تنها یک بار به وب سایت ما مراجعه نماید و هیچ گاه بازنگردد متقاعد نمود که از ما خرید کند؟ جواب این سوال ساده است. شما باید کاری کنید که این فرد مجددا به وب سایت شما باز گردد. چگونه؟؟؟ با ایجاد یک صفحه Opt-in . شما باید در وب سایت خود یک صفحه Opt-in ایجاد نمایید و در آن یک محصول کارامد و مفید را به صورت رایگان تنها در ازای عضویت در مجله اینترنتی خود در اختیار کاربران قرار دهید.

به خاطر داشته باشید که هیچ گاه کاربران به پر کردن فرم ها علاقه ای نشان نمی دهند و پر کردن فرم در وب سایت شما برای کاربران خسته کننده و ناخوشایند است، مخصوصا در طراحی سایت فروشگاه های اینترنتی اگر جزییاتی زیادی در این فرم ها از آنها سوال شود ممکن است آنها احساس نا امنی کنند و فرم را نیمه کاره رها نمایند. پس سوالات و جاهای پرکردنی در فرم های وب سایت خود را تا حد امکان مختصر و مفید انتخاب کنید.

۳-صفحه تماس: باید تا حدی که می توانید امکان دسترسی به اطلاعات تماس خود را برای کاربران راحت کنید و این اطلاعات را در نزدیکترین، در دسترس ترین و ساده ترین جای ممکن قرار دهید تا کاربران بتوانند به سادگی با شما ارتباط برقرار نمایند. برخی افراد ترجیح می دهند تماس تلفنی بگیرند، برخی ترجیح می دهند ایمیل بفرستند، برخی دوست دارند در تلگرام پیام بگذارند و … شما باید تمامی راه های ارتباطی را برای کاربران میسر نمایید. با وجود آنکه تعداد افرادی که دوست دارند حضورا به شما مراجعه نمایند بسیار کم است اما شما باید برای ایجاد اعتماد در کاربران آدرس خود را نیز در صفحه تماس با ما در وب سایت خود قرار دهید.قرار دادن آدرس یک محل ثابت در صفحه تماس موجب می شودکاربران راحت تر  اعتماد نمایند و بدانند که بجز یک فروشگاه اینترنتی یا مجازی یک محل ثابت نیز دارید

۴-صفحه CTA یا Call To Action: در برخی از وب سایت ها CTA به صورت یک بخش مجزا در تمامی صفحات آنها قرار داده می شود، برخی دیگر CTA را به عنوان بخشی از صفحه تماس با ما در وب سایت خود قرار می دهند و برخی از صاحبان وب سایت ها نیز یک صفحه مجزا به CTA اختصاص می دهند.

طراحی سایت بهینه با رعایت نکات مهم صفحات

× هر سوالی دارید ازمون بپرسید