مفهوم لوگو، برند، آرم و علامت تجاری

تجار و شرکتهای تجاری برای شناخت شدن نیاز به یک مشخصه منحصر به فرد ظاهری دارد. علاوه بر این در دنیای امروز برند سازی و ایجاد شهرت و شناخت و حفظ ارتباط با مخاطبین و مشتریان بسیار مهم و حیاطی شمرده میشود. ضروری است تجار علامت تجاری و برند و لوگو و اسم و همه وجوه تمایز و شناخت خود را جهت جلوگیری از سوء استفاده ثبت و حفظ نمایند

 مفهوم لوگو، برند، آرم و علامت تجاری

لوگو، برند، آرم و علامت تجاری 

تعریف لوگو:

عنصری گرافیکی از علائم یا برچسب‌ها است به ‌طوری که با سبک حروف یا قلم خاصی تنظیم شده یا به صورت ویژه اما خوانایی چیده شده‌است. شکل، رنگ، سبک حروف و … باید مشخصاً از دیگرعلایم مشابه متفاوت باشد. نشان‌واره یا لوگو طرح ملموسی برای نمایاندن خدمات، محصولات و کالای مورد نظر است لوگو تمام هویت سازمانی و برند را در یک نشانه‌ی قابل تمیز خلاصه می‌کند. این نشانه، چهرک (آواتار) و سمبل تجارت و در حکم کلیت واحد است.

تعریف برند:

برند یعنی یک نام، عبارت، نشانه یا علامت یا ترکیبی از اینها که با هدف متمایز کردن یک کالا یا خدمت از سایر کالاها و خدمات یک فروشنده یا برای ایجاد تمایز میان کالا و خدمت یک فروشنده با کالا و خدمات سایر فروشندگان به کار گرفته شود. برند نام یا نمادی است که با هدف فروش کالاها یا ارائه خدمات مورد استفاده قرار می‌گیردبرند همان چیزی است که مخاطب با دیدن، شنیدن، حس کردن و یا هرگونه ارتباطی با آن بصورت مفهومی، دیداری یا لفظی صفات و ویژگی‌های خود را در ذهن و قلب مخاطب تداعی می‌کند. برند شامل همه احساسات، ویژگی‌ها و مفاهیمی است که به یک نام گره خورده است؛ برند، برداشت افراد از یک نام است. ماده ی ۳۰ قانون علامت، علامت جمعی و نام تجاری را بدین ترتیب شرح داده است :علامت یعنی هر نشان قابل رویتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد.

 

تفاوت لوگو و برند:

لوگو ابزار با ارزشی جهت شناخت سریع تر شرکت به حساب می آید.لوگو چهره و منظر هر برند است،یکی از عوامل مهم و گاهی مهم ترین ابزاری که در شکل گیری یک برند مهم به شمار می رود لوگو است، لوگو تایپ یا نشانه نوشته، اغلب نام خاصی برای یک شرکت، مجموعه یا کالا و گاهی تنها یک نوشته حتی فاقد معنی است که با طراحی خاص و متفاوت ارائه نشده تا به اذهان بنشیند. در اکثر اوراق اداری در یک نگاه سریع اولین چیزی که به نظر مخاطبان می رسد لوگوی آن است، نام شرکت یا شخص حقیقی و … که در بسیاری موارد مهم ترین پیام است. بیشترین کاربرد لوگوها آن است که برای مخاطب قابل شناسائی باشند.برند تلقین به مشتری نیست بلکه باعث فرایندی می شود تا پردازش ذهن به سمتی رود تا نیاز به تکاپو و تلاش برای انتخاب نداشته باشد.

 

تفاوت لوگو و آرم:

لوگو یک عنوان به اشکال و صورتهای مختلف گرافیکی است که طراحی این اشکال بستگی به سلیقه و خلاقیت طراحان گرافیک دارد.برخی طراحان برخی از طراحان یک عنوان رو به یک شکل گرافیکی و با استفاده از خلاقیت خود به صورت خاصی طراحی و خلق میکنند و این نوع لوگو به ظاهر فقط بیانگر یک عنوان است و نکته قابل توجه این طرح شکل گرافیکی بودن عنوان مورد نظر برخی دیگر از طراحان گرافیک عنوانی را به شکلی معنا دار طراحی می کنند که هر کس آن را نگاه کند به راحتی متوجه می شود که این لوگو مربوط به چه عنوان، شرکتی می باشد. این نوع طراحی از نوع طراحی های حرفه ای ولوگوهای حسوب می  های حرفه ای و  ولوگوهای پرهزینه محسوب میشود.
طراحان دیگر یک عنوان رو به شکل اسم عنوان طراحی می کنند که هر کس به راحتی می تواند بفهمد که لوگو شکل چه اسمی است. این نوع سبک طراحی نیز از نوع خیلی حرفه ای و پر هزینه ترین لوگو ها محسوب می شود. برخی لوگو ها هم مانند لوگو شرکت نوکیا، سونی اریکسون و… فقط یک عنوان خاص و انحصاری هستند که یک عنوان تایپ شده به نام لوگو در نظر گرفته می شود.
در واقع آرم یک عنوان گرافیکی نیست بلکه فقط یک نشانه و یا تصویر گرافیکی ساده است، هر کسی با دیدن این نشانه یا آرم تشخیص میدهد که این آرم مربوط به چه عنوانی است ولی هیچ کس نمی تواند بفهمد که این نشانه مربوط به چه عنوان خاصی است(اسم شرکت و…). بنابراین در کنار نشانه یا آرم اسم مربوط به شرکت و یا… که معمولا اسمی خاص هست قرار می گیرد. در اصل یک آرم در حکم امضاء و مهر شخص و یا اشخاص مورد نظر است.

بعبارتی لوگو یک عنوان گرافیکی است که هرکس آنرا نگاه کند به راحتی متوجه می شود که این لوگو مربوط به چه شرکت یا عنوانی است.ولی آرم یک عنوان گرافیکی نیست بلکه فقط یک نشانه و یا تصویر گرافیکی ساده است و هر کسی با دیدن این نشانه یا آرم تشخیص میدهد که این آرم مربوط به چه عنوانی است ولی هیچ کس نمی تواند بفهمد که این نشانه مربوط به چه عنوان خاصی است(اسم شرکت و…)

مفهوم لوگو، برند، آرم و علامت تجاری

× هر سوالی دارید ازمون بپرسید