لزوم ونقش فرم ها در طراحی سایت

یکی از بخش هایی که در طراحی سایت وجود دارد ولی توجه چندانی به آن نمیشود بخش فرم ها در طراحی سایت است. از این فرم ها در طراحی سایت معمولا برای جمع آوری اطلاعات از کاربر به منظور ثبت نام در سایت یا بخش تماس با ما استفاده میشود.

استفاده فراوان از فرم ها در  طراحی سایت فروشگاه اینترنتی میشود. چون کاربران در مراحل خرید باید فرمهای مختلفی را پر کنند. در طراحی سایت حرفه ای باید قواعد خاصی برای ایجاد فرم ها مختلف در طراحی سایت رعایت شود که در این مقاله تعدادی از مهمترین اصول طراحی فرم ها را توضیح میدهیم.

 

فرم ها در طراحی سایت

 

اهمیت فرم ها در طراحی سایت

دقت کنید که طراحی یک فرم خوب میتواند باعث ثبت نام کاربر شود. ولی یک فرم که اصول را رعایت نکرده باشد نمیتواند با کاربر تعامل داشته باشد و نرخ تبدیل  بسیار پایینی خواهد داشت.

نرخ تبدیل یک فرم به درصدی از کاربران گفته میشود که به آن فرم رسیده اند و آن را با موفقت تکمیل میکنند.

برای مثال شما در صفحه اصلی سایت خود یک فرم ثبت نام در خبرنامه دارید. از ۱۰۰ نفر بازدید کننده سایت شما فقط ۱۰ نفر آن فرم را تکمیل میکنند. پس در این حالت نرخ تبدیل آن فرم در سایت شما ۱۰% است.

زیبایی بصری :

بخش بسیار مهم طراحی فرم ها در طراحی سایت توجه کردن به زیبایی ظاهری است.

فرم ها باید با فونت خوانا و با سایز مناسب طراحی شوند. از آیکون های زیبا و رنگ هایی که جلب توجه می کنند در آن استفاده شود تاد توجه کاربران را جلب کند.

قبلا در مورد اهمیت انتخاب رنگها در طراحی سایتبیان شد که میتواند برای اطالاعات بیشتر آن را مطالعه کنید. هر چه فرمی که طراحی میکنید زیباتر و حرفه ای تر باشد میتواند افراد بیشتری را برای پر کردن ترغیب کند. یک ظاهر زیبا میتواند مانند یک ویترین زیبا افراد را به سمت خود جذب کند.

توضیح دادن فیلد ها :

فرم ها در طراحی سایت از چندین فیلد تشکیل شده که کاربران در هر فیلد باید اطلاعات خاصی را وارد کنند. مانند فیلد نام، آدرس، شماره همراه و……

برای فیلدهایی که ممکن است برای کاربر گیج کننده باشد حتما بخش توضیحات قرار دهید تا جلوی بروز اشتباه گرفته شود.

  • در فیلد شماره ملی بنویسید که شماره ملی را بدون فاصله یا خط تیره وارد کنند.
  • در فیلد شماره کارت بانکی بنویسید که شماره کارت را بدون فاصله یا خط تیره وارد کنند.
  • در فیلد شماره همراه بنویسید که شماره موبایل را بدون +۹۸ و با ۰ وارد کنند.
  • در فیلد ایمیل تذکر بدهید که آدرس ایمیل با www شروع نمیشود.

سنجش امنیت رمز عبور :

این قابلیت را در فرم های ثبت نام قرار دهید که رمز عبور کاربر را بررسی کند و رمزهای کوتاه یا نامناسب را قبول نکند. همچنین دکمه ای وجود داشته باشد که بصورت اتوماتیک رمز عبور بسازد تا کاربران تازه وارد بتوانند با کمک آن یک رمز عبور قوی بسازند.

همچنین حتما از فیلد تکرار رمز عبور هم استفاده کنید تا کاربر مطمئن شود که رمز عبور را درست وارد میکند و بعد از ثبت نام با مشکل مواجه نشود.

این قابلیت را در فیلد رمز عبور فرم ها در طراحی سایت قرار دهید که اگر در هنگام تکمیل فرم دکمه Caps lock روشن بود یا زبان سیستم به غیر از انگلیسی تغییر کرده بود با پیغام مناسب به کاربر هشدار داده شود.

اعتبار سنجی داخلی :

بخش مهمی درطراحی فرم ها در طراحی سایت و خصوصا فرم های اینترنتی ایجاد قابلیت اعتبار سنجی فوری است که معمولا با آژاکس ایجاد میشود. حتما با نمونه های آن برخورد کرده اید.

در گذشته وقتی فرمهای طولانی ثبت نام را پر میکردید و دکمه تایید را میزدید بعد از چند لحظه مجددا همان فرم پیش روی شما قرار میگرفت. در آن بعضی از فیلدها به رنگ قرمز مشخص میشد و پیام خطا به شما اعلام میکرد که در بعضی فیلدها مقدار اشتباه وارد کرده اید. این کار بسیار خسته کننده میشد و گاهی نیاز بود چند بار فرم را پر کنید تا در نهایت موفق شوید.

اما امروزه وقتی فرم را پر میکنید اگر اشتباهی وجود داشته باشد همان لحظه به شما اعلام میکند تا آن را اصلاح کنید. برای مثال اگر در قسمت نام کاربری مقداری وارد کنید که قبلا استفاده شده باشد بلافاصله به شما اعلام میکند که این نام کاربری قبلا استفاده شده و شما باید نام دیگری انتخاب کنید.

برای نمونه تصویر زیر نشان میدهد که فیلدهایی که بدون نقص پر شده با تیک سبز و فیلدهای نادرست با علامت قرمز مشخص شده تا کاربر بتواند همان لحظه آن را اصلاح کند. نه اینکه بعد از زدن دکمه ارسال مجددا همان فرم برای او نشان داده شده و بخشهای نادرست نمایش داده شود.

 

 

 

به طور کلی استفاده از اعتبار سنجی بلادرنگ Real time Validation در طراحی فرم ها در طراحی سایت میتواند نرخ تبدیل آن فرم را بسیار زیاد کند و باعث رضایت کاربر شود.

فیلدهای ضروری :

در تمامی فرم ها چند فیلد وجود دارد که باید حتما مقداری برای آن وارد شود و نمیتوان آن را خالی گذاشت. این فیلدها را حتما با علامت خاصی مشخص کنید که معمولا فیلدهای الزامی را با * مشخص میکنند. فیلدهایی مانند :

  1. نام کاربری
  2. رمز عبور
  3. ایمیل

معمولا به صورت الزامی هستند و کاربر نمیتواند آن ها را خالی بگذارد.

نسخه موبایل :

تعداد زیادی از کاربران با دستگاه های همراه به سایت ها مراجعه میکنند و اگر بخواهند فرمی را تکمیل کنند باید آن فرم به صورت واکنش گرا طراحی شده باشد. یعنی بتواند در هر سایز صفحه نمایش به صورت درست دیده شود تا کاربر هم بتواند به راحتی آن فرم را تکمیل کند.

همچنین در نسخه موبایل باید فیلدها به صورت درشت تر و خواناتر طراحی شوند تا کاربر نیازی به زوم کردن نداشته باشد.

مفید و مختصر :

موردی که خیلی کم به آن توجه میشود این است که در دنیای امروز وقت برای همه ارزشمند است و هیچکس دوست ندارد چندین دقیقه برای پر کردن یک فرم ثبت نام یا خرید محصول وقت بگذارد و در عین حال تمام اطلاعات خصوصی خود را در اختیار شما قرار دهد.

برای مثال در فرم ثبت نام فقط کافی است نام کاربری، کلمه عبور و ایمیل پرسیده شود و فیلدهای غیر از این کاربردی ندارد و نیازی نیست پرسیده شود.

در فرم سفارش و خرید یک محصول نیازی نیست نام پدر، شماره شناسنامه، نام صمیمی ترین دوست و اطلاعاتی از این دست را از کاربر بپرسید. چون بخشی از حریم خصوصی کاربر است و افراد در دنیای مجازی فقط علاقه دارند که اطلاعات کلی خود را در اختیار سایت ها قرار بدهند.

کد امنیتی :

بسیاری از سایت ها در فرم های خود از کد امنیتی یا Captcha استفاده میکنند. این کدها برای جلوگیری از حملات اتوماتیک توسط نرم افزارهای مخرب به سایت است و باعث میشود فقط انسان های وافعی بتوانند با سایت کار کنند.

ولی همین کدهای امنیتی در طراحی سایت باعث بوجود آمدن مشکلاتی شده است. از جمله خوانا نبودن کدها و مشکلات دیگر.

بسیاری از شرکت های معروف استفاده هوشمندانه ای از این کدها کرده اند. به این صورت که در هنگام ورود به سایت و ناحیه کاربری فقط دو فیلد نام کاربری و کلمه عبور وجود دارد که اگر مقدار آن را اشتباه وارد کنید در مرحله دوم بخش کد امنیتی هم به دو گزینه قبلی اضافه میشود. که جلوی خرابکاری های احتمالی را بگیرد.

 

با رعایت کردن این نکات میتوانید فرم هایی طراحی کنید که بالاترین نرخ تبدیل را داشته باشد و کاربران در کوتاه ترین زمان ممکن آن را تکمیل و ارسال کنند.

فرمها در طراحی سایت بخش مهمی هستند و استفاده های فراوانی در بخش های مختلف سایت دارند. استفاده درست از آن باعث افزایش میزان فروش و کاربران سایت میشود. در مقابل یک فرم بد و غیر استاندارد باعث میشود تعداد زیادی از کاربران به ناچار سایت شما را ترک کنند. 

 

فرم ها در طراحی سایت

× هر سوالی دارید ازمون بپرسید