طراح ui ux

طراح ui ux

طراح ui ux کیست؟ بهتر است اول توضیح دهیم که ui و ux  به چه معناست؟

UI :

UI به معنای رابط کاربری است که به طراحی ظاهر سایت و قسمت‌هایی از آن که برای کاربر قابل مشاهده است، می‌پردازد. درواقع UI یعنی طراحی چیزی که کاربر مشاهده میکند.

وظایفی که یک طراح رابط کاربری (UI) دارد؟

بررسی پروژه و نیازسنجی
طراحی بصری کاربر
توسعه گرافیکی محصول
برندینگ
تحقیق درباره طراحی، تعاملی بودن و ریسپانسیو
چیدمان راحت، استفاده از پالت رنگی و تایپوگرافی در محتوای سایت یا محصول، طرح‌بندی سازمانی
نمونه‌سازی و ارائه طرح اولیه
پیاده‌سازی و تعامل با توسعه‌دهنده محصول

UX:

منظور از طراحی UX ساختن تجربه‌ خوب از یک محصول، سرویس یا خدمات برای کاربری که از آن استفاده می‌کند، است. به زبان ساده تر قرار گرفتن المانهای سایت در جاهای درست طوری که کاربران بتوانند به درستی از سایت استفاده کنند.

وظایف یک طراح تجربه کاربری (UX) چیست؟

مدیریت و بررسی رفتار کاربر و تعامل بین او با محصول
ارزیابی و شناسایی نیاز و تجربه کاربری با استفاده از ابزارهایی مانند مصاحبه‌ها، نظرسنجی‌ها، ابزارهای گوگل، مانتورینگ پلتفرم‌
تجزیه و تحلیل جامعه رقیب
طراحی نمونه اولیه و آزمایش
تمرکز روی اطلاعاتی که به کاربر داده می‌شود یا از او گرفته می‌شود. مانند فرم‌های ثبتنام در وب‌سایت
معماری اطلاعات
بررسی بخش مارکتینگ
نوشتن و تدوین استراتژی

طراحی ui ux

یک طراح ui ux باید ویژکی های زیر را داشته باشد:

طراح خوبی باشد:

در طراحی دو نکته بسیار حائز اهمیت است: امکانات و جزئیات! امکانات کاربران را به سمت محصول یا وب‌سایت شما می‌کشاند. جزئیات و ظاهر، آن‌ها را جذب می‌کند و نگه می‌دارد. برای اینکه بتوانید مهارت‌های لازم طراحی رابط کاربری را کسب کنید، ابتدا باید با اصول آن آشنایی داشته باشید. اصول طراحی شامل موارد زیر است:

ساختار: رابط کاربری باید یک مدل ثابت، هدفمند و کاربردی داشته باشد که کاربر بتواند به‌راحتی و سریع آن را درک کرده و جذب شود.
سادگی و قابلیت دیده شدن: رابط کاربری درعین حال که باید ساده و انعطافپذیر باشد، بتواند همه اطلاعات و گزینه‌های لازم برای انجام شدن هر فعالیتی را در اختیار کاربر قرار دهد بدون آنکه بخواهد اطلاعات غیر ضروری را ارائه دهد. همچنین باید بتواند هزینه خطاها و اشتباهات احتمالی را کاهش دهد.
اصول رنگ، کنتراست و تایپوگرافی: یک طراح رابط کابری باید با واژگان رنگ، اصول و روانشناسی آن آشنا باشد. همچنین با استفاده از کنترانست، اطلاعات را سازماندهی کند. از اصول تایپوگرافی در انتخاب فونت و سایز متن آگاه باشد.

 اصول تجربه کاربری را بداند:

هر شخصی در طراحی تجربه کاربری باید مراحل پروسه و ایجاد یک پروژه را درک کرده و به‌کار گیرد.

تحقیق: قدم اول و اساسی برای شروع هر پروسه طراحی تحقیق است. در این مرحله هدف، آشنایی با پروژه و شناخت امکانات و نیازهاست. فعالیت‌هایی که در این مرحله انجام می‌گیرد شامل: شناخت کاربران،‌ بررسی رقیب‌ها، بررسی مارکت، بررسی نیازها، بررسی چالش‌ها و … می‌باشد.
تحلیل: طراحی برای حل مسئله به‌کار میرود. برای اینکه بتوانیم راه‌حل خوبی ارائه دهیم ابتدا باید مسئله را به ‌درستی درک کنیم. متدهایی که در این مرحله به ‌کار می‌رود عبارت ‌است ‌از: ساخت نقشه مسیر کاربر، تبدیل اهداف به متن، استوری بورد، یوزرفلو و … .
تولید: براساس نتایجی که از دو مرحله‌ی قبل بدست می‌آید، در این پروسه طراحی انجام می‌گیرد که ممکن است چندین دفعه تکرار شود تا به نتیجه دلخواه برسد. کارهایی که دراین مرحله انجام می‌گیرد: اسکیس، وایرفریم، طراحی کامپوننت‌ها و…

نرم‌افزارهای طراح ui ux

  • اسکچ: به ‌عنوان یک ابزار طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری برای اکثر طراحان وب جایگزین فتوشاپ شده است.
  • adobe XD: یک ابزار طراحی وب‌سایت است که به شما این امکان را می‌دهد که به ‌سادگی بتوانید مفهوم و یا نمونه‌ای را پیاده‌سازی کنید.
  • فیگما: به شما امکان طراحی، نمونه‌سازی و جمع‌آوری بازخورد از دیگر طراحان را می‌دهد به این نوع نرم افزارها تحت وب میگویند.