طراحی سایت کودک

 طراحی سایت کودک

در طراحی سایت کودکان، سن مهمترین عامل میباشد. طرح کلی وب سایت و اجزاء مورد استفاده در آن کاملاً با توجه به سن کاربران سایت تعیین میشوند. ۴ رده سنی برای کودکان وجود دارد:
•    ۳ تا ۵ سال
•    ۶ تا ۸ سال
•    ۹ تا ۱۲ سال
•    نوجوان از ۱۳ به بالا
پس قبل از هر چیر رده سنی کاربران سایت را مشخص کنید و ببینید چه چیزهایی برای هر رده سنی جالب و جذاب است.
۳ تا ۵ سال : به رنگ های روشن، کاراکترهای بامزه و اجزایی از طبیعت بیشتر واکنش نشان میدهند. مقدار نوشته را در سایت به حداقل برسانید و از تصاویر گرافیکی و موسیقی و صداهای مختلف استفاده کنید.
۶ تا ۸ سال : علاقه بیشتری به خواندن نشان میدهند پس میتوانید از نوشته استفاده کنید ولی با کلمات و عبارات ساده. تصاویر گرافیکی باید بیشتر از کارتونی بودن، حالت انسانی و واقعی داشته باشند و از تنوع رنگی عمیق تری میتوان استفاده کرد. تایپوگرافی هم باید کاملاً ساده باشد.
۹ تا ۱۲ سال : بیشتر دوست دارند با سایت تعامل داشته باشند، پس اجزاء تعاملی بیشتری در سایت قرار دهید. سایت باید حالت بالغانه تری داشته باشد به همراه ترکیبی از تصاویر و نوشته ها. استفاده از بازی های تعاملی در سایت برای این رده سنی انتخابی مناسب میباشد.
۱۳ به بالا : نوجوانان در اسن سنین بیشتر تمایل به بزرگسال بودن دارند پس طراحی سایت را به گونه ای نزدیک به سایت های بزرگسال انجام دهید. در این رده سنی رنگ های تیره تر و عمیق تر بیشتر مورد توجه قرار میگیرد.
والدین : والدین میخواهند اطمینان داشته باشند که وب سایت مورد نظر مناسب سن کودکشان بوده و حاوی مطالب آموزشی و مفید است. پس در طراحی سایت کودکان والدین را هم در نظر بگیرید. حتی میتوانید بخشی را در سایت فقط به والدین اختصاص دهید.

رنگ

رنگ یکی از مهمترین اجزاء در طراحی سایت به خصوص برای کودکان میباشد. سعی کنید از رنگ های روشن و شاد استفاده کنید.
رنگ های پایه ای و اصلی مثل زرد، قرمز، سبز، آبی و بنفش بدون هیچ سایه روشنی برای استفاده در سایت کودکان مناسب هستند.
در طراحی سایت کودکان بر عکس طراحی سایت های دیگر هر چه تعداد رنگ های به کار رفته بیشتر باشد بهتر است یعنی از ۶ یا ۷ رنگ مختلف هم میتوانید استفاده کنید. تعداد رنگ بیشتر بدون سایه روشن و فیلتر بهترین انتخاب برای وب سایت کودکان است.

تایپوگرافی

برای مخاطبانی که توانایی خواندن پایین دارند یا اصلا نمیتوانند بخوانند، انتخاب تایپوگرافی بسیار تأثیرگذار بوده و میتواند باعث موفقیت سایت یا حتی شکست سایت شود. فونت های ساده و به اصطلاح sans serif بهترین گزینه برای کودکان هستند در حالی که برای نوجوانان میتوان از فونت های متنوع تری استفاده کرد.
نوع فونت ها را در طراحی سایت برای کودکان زیاد تغییر ندهید و تنها از یک نوع فونت استفاده کنید. در طراحی سایت برای نوجوانان میتوانید از ۲ نوع فونت استفاده کنید.
به سایز فونت هم توجه کنید. سایز فونت ها در سایت کودکان حداقل ۱۴ باید باشد. هر چه رده سنی پایین تر باشد سایز فونت باید بزرگتر و واضح تر باشد. ولی برای نوجوانان و سنین بالاتر فونت ها میتوانند کوچکتر باشند.

زبان

به همان اندازه که طراحی سایت کودکان و ظاهر آن مهم است نوع زبانی که در سایت استفاده میکنید هم اهمیت دارد. زبانی که مناسب با هر رده سنی باشد برای فهمیدن و ارتباط برقرار کردن کودک با سایت الزامی است. تصاویر و انیمیشن ها باید بیشتر از نوشته ها باشند. هر چه رده سنی پایین تر باشد میزان نوشته کمتر و تصویر باید بیشتر باشد.
•    کودکان زیر ۵ سال معمولاً نوشته های زیاد را دوست ندارند و تشخیص نمیدهند ولی علاقه دارند که نوشته های کوچک تک کلمه ای با طرح شاد و جالب ببینند.
•    کودکان بالای ۶ سال کم کم شروع به خواندن میکنند و میتوانند جملات ساده و کوتاه را بخوانند. پس در طراحی خود برای اسن سنین از جملات کوتاه با کلمات ساده استفاده کنید.
•    سنین بالاتر با توجه به توانایی بیشترشان در خواندن و آنالیز کردن جملات میتوانید از عنوان و سرفصل و پاراگراف های کوتاه برایشان استفاده کنید.

ایجاد بازی

قرار دادن بازی آنلاین در سایت راه خوبی برای جذب کودکان و نگه داشتن آن ها در سایت میباشد. کودکان عاشق بازی کردن هستند حتی بازی های ساده مثل تشخیص رنگ ها. پس از این ویژگی حتماً در طراحی سایت برای کودکان استفاده کنید.
دقت داشته باشید که بازی ها ساده و قابل فهم باشند. دکمه های عملیاتی باید بزرگ و به راحتی قابل دیدن باشند.
برای بازی ها جایزه قرار دهید به خصوص برای رده های سنی بالاتر تا کودکان بیشتر تشویق به ادامه بازی شوند.
انیمیشن و طراحی کارتونی
انیمیشن و شکل های کارتونی اجزایی هستند که از همه بیشتر باعث جلب توجه کودک به خصوص در سنین پایین تر میشوند. در کنار انیمیشن ها و تصاویر کارتونی از موسیقی، ویدئو و کاراکترهای کارتونی هم استفاده کنید.

محتوای آموزشی

مغز کودکان علاقه به یادگیری دارد و وب سایت ها میتوانند بهترین پلت فرم برای آموزش نکات مفید به صورت سرگرم کننده و جذاب برای کودکان باشند. از طریق بازی ها و فعالیت های آموزشی مثل درست کردن پازل مطالب آموزشی را در سایت به کودکان ارائه کنید.

جلب اعتماد والدین

طراحی سایت کودکان باید طوری باشد که اول از همه اعتماد والدین را به خود جلب کند تا اجازه بدهند کودکشان از وب سایت استفاده کند. این حس باید به آن ها منتقل شود که سایت شما سایتی مورد اعتماد با محتوای مناسب کودکان است. بخشی را در سایت به والدین اختصاص بدهید و در آنجا هدف اصلی وب سایت و اطلاعات مورد نیاز دیگر را ارائه کنید.

طراحی سایت کودک

× هر سوالی دارید ازمون بپرسید