تاثیر طراحی سایت در گوگل

هنگامی که از طراحی ساختار سایت صحبت می شود. بسیاری نقش بزرگ منوی سایت را به فراموشی می سپارند. منوی سایت می تواند موفقیت و شکست یک وب سایت را تعیین کند. عناوین و ساختار منو سایت سطح تعامل کاربران سایت که از طریق موتورهای جستجو به سایت شما منتقل شده اند را تعیین خواهد کرد. منوی سایت همچنین به سهولت استفاده از سایت کمک زیادی می کند.

تاثیر طراحی سایت در گوگل

راهکارهای طراحی منو سایت جهت افزایش نرخ تبدیل سایت

۱- برای طراحی یک منوی حرفه ای برنامه ریزی کنید.

از همان ابتدای کار منوی سایت را در نظر داشته باشید. ابزارهایی مورد نیاز خود را لیست کنید و برای آنها یک اولیت بندی تعیین کنید. این اولویت ها اصولاً بر حسب میزان تاثیر این عوامل بر سایت تعیین می شوند. شما می توانید لیستی از صفحات سایت تهیه کنید و یا به سادگی از نقشه سایت برای اینکار استفاده کنید و صفحاتی که برای سایت شما اهمیت بیشتری دارند را مشخص کنید.

ساختار منوی سایت به شرکت و سازمان شما وابستگی کامل دارد. هنگامی که شما برای شرکت خود یک سایت طراحی می کنید. وجود یک طرح و نقشه قبلی به سرعت دهی کارها کمک زیادی خواهد کرد. در این طرح و نقشه شما باید یک تجربه کاربری مثبت را به مخاطبان سایت خود ارائه دهید. راه کارهای زیادی برای طراحی یک منوی کاربرپسند وجود دارد که برخی از آنها را در این بخش بررسی می کنیم.

۳- یک منو یا چند منو در سایت خود درج کنید.

هر چه وب سایت شما خدمات بیشتری پیشنهاد دهد، تعامل کاربران با آن بیشتر خواهد شد. این بدان معنا است که شما قطعاً بیش از یک منو در سایت خود لازم دارید. شما نمی توانید تمام نیازهای کاربران خود را در یک منو درج کنید. یعنی آنکه عملاً با یک منو نمی توان ساختار کاربر پسندی داشت. برخی از سایت ها تعداد زیادی منو در سایت خود به کار می برند و برخی دیگر تنها از دو منو در سایت خود استفاده می کنند. شما باید سرویس هایی را که مخاطب بالاتری دارد را در منوی قرار دهید زیرا که کاربرها به این خدمات توجه بیشتری نشان می دهند. این سرویس ها نیازهایی از مشتریان هستند که شما قادر به پاسخ گویی به آنها هستید.

منوی مهمتر باید در ابتدا در دیدرس مخاطب قرار داشته باشد. منوی دیگر از منوی اول کم اهمیت تر است ولی این به معنی بی اهمیت بودن آن نیست. بلکه شما نمی خواهید مخاطب را با قرار دادن آنها در اولیت اول سردرگم کنید. در واقع ترجیح می دهید که این عناصر توجه مخاطب را در همان بدو ورود به سایت جذب نکنند.

لینک های مربوط به سوالات مخاطبان و صفحه درباره ما می توانند در این منو قرار داشته باشند. قطعاً شما نیز سایت های بسیاری را می شناسید که این لینک ها را از لینک های اصلی منوی سایت خود جدا کرده اند.

۴- متن های منحصر به فرد در منو اهمیت خارق العاده دارد.

کلمات کلیدی اهمیت بسیار بالایی دارند. شما باید در منوی سایت خود از کلماتی استفاده کنید که توصیفی باشند.

  • موتورهای جستجو هنگامی که از کلمات توصیفی در منوی خود استفاده کنید بهتر عمل می کنند.

هنگامیکه متن لینک های منوی شما توصیفی باشد گوگل و دیگر موتورهای جستجو راحت تر موضوع صفحه ای که این لینک ها به آن اشاره دارند را درک می کنند. در واقع می توان گفت که تبلیغات شما برای کالا و خدمات ارائه شده در سایت می تواند از منوی سایت شروع شود.

  • کاربران سایت قدردان منویی خواهند بود که به آنها بگوید دقیقاً به چه صفحه ای منتقل خواهند گردید.

نکته ای که باید حتماً در طراحی منوی سایت خود رعایت کنید درج کلا و خدمات شرکت در منو است. به این ترتیب کاربران و موتورهای جستجو به سادگی می توانند متوجه شوند که شما چه کالا و خدماتی ارائه می دهید و این کالا ها و خدمات در کدام بخش سایت قابل دسترسی است.

نام هایی که در منو باید از آنها اجتناب کنید :

درج کالا و خدمات به تنهایی به ارتقاء رتبه سایت شما کمک زیادی نمی کند. شما باید در منوی خود از کلماتی استفاده کنید که کاربران برای یافتن این کالاها و خدمات بهره می گیرند تا موتورهای جستجو و کاربران راحتتر با منوی سایت شما ارتباط برقرار کنند.

۱ – از ساختارهای سردگم کننده به منظور افزایش تباین منوی سایت استفاده نکنید.

منوی سایت از اهمیت بالایی برخوردار است ولی این جمله به آن معنی نیست که این اهمیت به قدری باشد که شما بخواهید ساختار سایت را صرفاً برای بیشتر به نمایش گذاشتن منو طراحی کنید. مسلماً چنین طراحی باعث سردرگمی مخاطبان سایت شما خواهد شد. سردرگم کردن مخطبان سایت مساوی است با رفتن این مخاطبان به سایتی ساده تر.

۲ – از منو های بازشونده استفاده نکنید.

منوهای بازشونده می توانند برای کاربران و موتورهای جستجو گیج کننده باشند. وقتی یک کاربر روی منوی کلیک می کند خواسته خود را مشخص می کند. ولی بجای هدایت به صفحه ای که خواسته او را براورده کند، لیستی از امکانات به او نشان داده می شود که می تواند کاربر را سردرگم کند.

اگر تعداد زیر منوهای سایت شما زیاد باشد مخاطبان زمان زیادی را صرف بررسی تمام عناصر موجود در منو می کنند و این ممکن است مخاطب را از هدف اصلی خود در سایت یعنی خرید محصول شما باز دارد.

اهمیت زبان در طراحی منوی سایت

استفاده از لغات و عبارات پیچیده در سایت همواره اغوا کننده بوده است. بسیاری از شما بارها تصمیم گرفته اید که از واژه ای پیچیده به جای واژه ای سر راست استفاده کنید. خلاقیت در این بخش عملاً در بسیاری از سایت ها تولید مشکل کرده است. مدیران سایت یک منوی خلاقانه طراحی می کنند و کاربران به سادگی مفهوم آن را نمی فهمند.

سادگی و بیان صریح و سلیس همواره به نفع شماست. در مقالات قبل راجع به تبلیغ نوروزی بانک ملت صحبت کرده بودیم که در آن با خلاقیت بالا نام بانک حذف و تبلیغ شده بود که خودتون می دونید کدام بانک و ۹۰ درصد کاربران هم حدس زده بودند بانک شهر. به همین سادگی منوی سایت شما می تواند در اثر خلاقیت شما به شما ضربه و صدمه وارد کند. هنگامی که می خواهید برای لینکی در منوی سایت خود عنوانی انتخاب کنید از خود به پرسید که آیا مخاطب آن را به سادگی درک خواهد کرد یا خیر.

آیا می توان از تعداد بی شماری لینک در منو استفاده کرد

 

بهتر است که منو سایت خود را با لینک های زیاد پر نکنید. مطالعات نشان می دهد که هفت لینک عدد مناسبی برای منو سایت است. این مطالعات براساس رتبه سایت ها، تعداد بهینه شده لینک در منو سایت را تخمین زده است. و این بدان معنی است که تعداد زیاد لینک به رتبه گیری سایت شما صدمه میزند و این موضوع قطعاً به ضرر سایت شما است.

نکته: نمایش سایت در موبایل در اثر تعدد بیش از حد لینک در منو می تواند به مخاطره بی افتد.

 

نتیجه گیری

 

شما باید به خاطر داشته باشید که منو ها در رتبه سایت شما در موتورهای جستجو تاثیر گذار هستند. از طرف دیگر کاربری سایت برای مخاطبان به طراحی منو سایت وابسته است. خواسته مخاطبان سایت همواره باید در دسترس آنها باشد. یعنی آنکه شما باید به صفحات اصلی سایت خود در منو سایت لینک ایجاد کنید تا کاربران براحتی به این صفحات منتقل شوند.

با طراحی یک منوی عالی کاربران سایت همواره می دانند که در کجای سایت قرار گرفته اند. قطعاً هیچ کدام از شما خواهان از دست رفتن یک مشتری بدلیل آنکه مشتری نمی داند چگونه به صفحه دلخواه خود منتقل شود نیستید.

نکته: منو سایت را در اوج سادگی طراحی کنید.

گفتیم که زبان منوی سایت باید توصیفی و ساده باشد. از ابتکار و ابداع در انتخاب کلمات به کار رفته در لینک های منو به پرهیزید و به کاربران کمک کنید که براحتی خواسته خودشان در سایت شما را بیابند.

شاید به توان هزاران سایت را نام برد که کاربر و رتبه سئو خود را صرفاً به دلیل طراحی غلط منو از دست داده اند. متاسفانه برخی از این سایت ها به همکاران ما تعلق دارند که خود را مدعی این حرفه می دانند. بنابراین هر کدام از شما با هر میزان تخصص در زمینه برنامه نویسی و کامپیوتر باید به خاطر داشته باشید که مخاطب بدلیل سواد بالای شما در سایت شما نخواهد ماند. شما باید این دانش و سواد را به شکلی قابل استفاده برای مخاطب در سایت به او ارائه بدهید.

تاثیر طراحی سایت در گوگل

 

× هر سوالی دارید ازمون بپرسید