اهميت طراحی سایت رسپانسيو

اهميت طراحی سایت رسپانسيو

 

امروزه کاربران گوشی های هوشمند افزایش یافته است. این امر تا جایی پیش رفته است که برخی موتورهای جستجو بر روی گوشی ها نصب میشوند و کاربران در صورت نیاز به آنها جستجوهای خود را انجام میدهند. از آنجا که موتورهای جستجو قصد دارند تا مفیدترین صفحات را در اختیار کاربران اینترنتی قرار دهند، بنابراین تلاش آنها تنها به سیستم عاملی ویندوز محدود نمی شود بلکه به سیستم عامل هایی که بر روی گوشی ها نصب میشود از قبیل اندروید، IOS و … را نیز در بر میگیرد. به همین دلیل، موتورهای جستجو اهمیت زیادی برای کاربران گوشی های همراه قائل شده اند.

 

از جمله عملکرد مثبت گوگل در این زمینه، در نظر گرفتن پارامتر رسپانسیو است که به معنای واکنشگرایی سایت و عدم به هم ریختگی سایت در مقابل تغییر عرض صفحه و تغییر چینش صفحه در مرورگرها و موبایل ها میباشد. به عبارت روشنتر، با استفاده از رسپانسیو میتوان صفحات سایت را به همان شکلی که در سیستم عامل ویندوز نمایش داده میشود، در سایر سیستم عامل ها و مرورگرها نمایش داد.

علت اهمیت رسپانسیو

موتور های جستجو نظیر گوگل با هدف ارائه بهترین محتوا فعالیت دارند و با توجه به تعداد بالای کاربران گوشی ها و تبلت ها، تلاش میکنند تا صفحات را بدون تغییر و درهم ریختگی برای آنها نمایش دهند. زمانی که سایت از نظر طول و عرض دچار در هم ریختگی میشود، کاربران نمی توانند محتوا را مطالعه نمایند و از سوی دیگر ارتباط میان تصاویر و متن قطع میشود. گاهی نیز بر روی محتویات، تصاویر و یا پنجره ای باز میشود که مانع از مطالعه آن میگردد. در این شرایط، کاربران به سرعت صفحه را بسته و وارد سایت دیگری میشوند. موتورهای جستجو با توجه با واکنش بازدیدکننده و ترک فوری سایت، نسبت به محتوای سایت بدبین شده و این امر موجب کاهش رتبه آن میشود.

بدین منظور در زمان طراحی سایت میتوان از ابزار Google Mobile-Friendly Test استفاده کرد که موجب سازگاری صفحات سایت با مرورگرهای مختلف و سیستم عامل های موبایل میشود. علاوه بر این، به منظور بررسی سرعت بارگذاری صفحات، می توان به قسمت Google Page speed test وارد شد. موتورها به ریسپانسیو به عنوان یک الگوریتم بهینه سازی مینگردند. در واقع سایت هایی که این شرایط را رعایت میکنند، رتبه بالاتری را دریافت می نمایند و از سوی دیگر، تعداد بازدیدکننده های آنها افزایش مییابد.

 

نحوه انجام ریسپانسیو

ریسپانسیو با کمک html و css  صورت میگیرد که با سایزهای مختلف صفحه تلفن همراه مطابقت داده میشود و کار نیازی به اسکرول افقی تلفن خود نخواهد داشت. در طراحی ریسپانسیو ظاهر سایت با توجه به ابعاد صفحه نمایش کاربر تغییر میکند و سایر بخش ها متناسب با آن تنظیم می شود.

برای تست رسپانسیو بودن سایت، ابتدا باید مرورگر خود را از حالت maximize خارج و سپس موس را بر روی صفحه مرورگر کوچک و بزرگ کرد. با این کار سایز صفحه کوچک و بزرگ میشود اما نوشته ها و لینک ها همچنان خوانا باقی میمانند که این امر بدون نیاز به zoom in و یا zoom out انجام میشود. قبل از رها کردن کامل سایت، ابتدا باید چندین بار بوسیله مرورگرها و سیستم عامل های متفاوت، صفحات سایت را تست کرد.

ریسپانسیو نمودن سایت عموما با استفاده از قالب bootstrap صورت می گیرد که این امر موجب افزایش سرعت در طراحی قالب واکنشگرا میشود. علاوه بر این، با استفاده از قالب bootstrap میتوان ابعاد ابزارهای مختلف را بدون تحقیق بررسی نمود.

اهميت طراحی سایت رسپانسيو

× هر سوالی دارید ازمون بپرسید