انواع طراحی وب سایت

انواع طراحی وب سایت

ظاهر سایت

ظاهر سايت يکي از مهم ترين فاکتورهايي است که بازديدکننده را به خود جذب مي کند. اما سليقه ي بازديدکنندگان يکي نيست. يک سايت مي تواند از نظر گروهي از بازديدکنندگان بسيار خوب و حرفه اي به نظر رسد و از طرف ديگران بسيار بد و ابتدايي. طراح سايت خوب، وبسايت را با سليقه ي خود نمي سازد بلکه بنابر گروه مخاطبين سايت(بازديدکنندگان) و آنچه مدير سايت تمايل دارد طراحي مي کند. به عنوان مثال براي يک سايت حقوقي نمي توان از طرح هاي فانتزي استفاده کرد زيرا اينکار بازديدکننده را کودک تلقي مي کند و به سايت جنبه شوخي مي دهد.

بر اساس تجربياتي که از گشت و گذار در اينترنت و تحقيق درمورد انواع طراحي سايت کسب شده، متوجه شده ايم اغلب سايت ها در ميان يکي از چهار دسته ي زير قرار مي گيرند. اگر اين دسته بندي را ندانيد و کار را به طراح بسپاريد ممکن است در پايان کار اصلا از سايتتان راضي نباشيد و حتي حاضر به نشان دادن آن به اعضاي خانواده نداشته باشيد، چه برسد به بازديدکننده و رقيبان. در نتجيه با دانستن آنها راحت تر مي توانيد سايت مورد نياز خود را تجسم کرده و سفارش دهيد.

پیشنهاد بعدی :   فریلنسر کیست؟

– طراحي سايت سايت هاي نا منظم که امروزه يکي از پر طرفدارترين طراحي هاي جديد دنياي گرافيستان هستند، به سايت هايي گفته مي شود که از خصوصيات زير برخوردارند:
رها، کهنه، لبه هاي نا متقارن، محو شده و کاملا متفاوت. اين خصوصيات، سايت را از ديگر وبسايت هاي براق، ساده و خط کشي شده ي نسل قبل طراحي جدا مي کند. اما بايد به اين مورد توجه داشته که با وجود اين خصوصيات نظم و هارموني خاصي در اين سايت ها وجود دارد که باعث اذيت شدن مخاطب نمي گردد. درواقع اين سايت ها با وجود بي قانوني در طرح گرافيک چهارچوب خاصي براي پياده سازي دارند.
اين گونه سايت ها براي هنرمندان ، افراد خلاق و دوستداران طراحي هاي مدرن و متفاوت مناسب است و برخي از پزشکان، مهندسان، مرتبان و کساني که با خط کش و نظم ساخت انسان، ميانه ي خوبي دارند اصلا آن را نمي پسندند.

– طراحي سايت خلوت: اين نوع طراحي سايت، در ظاهر ساده هستند اما تفکري در پي ساخت آنها نهفته است. استفاده از المان هاي کم و گرافيکي و دو يا سه رنگ در آنها، ظاهري متفاوتي بهشان داده است و بلعکس دسته قبلي به تميزي معروفند. متمايز، حرفه اي و مدرن هستند، همچنين پيام “صاحب اين سايت مشتاق است” و ” صاحب اين سايت قابل اعتماد است” را به بازديدکننده القا مي کند. اين گونه سايت ها براي همه مناسب است غير از کساني که دوست ندارند تفاوت شاياني با بقيه داشته باشند

– طراحي سايت پر المان: اين طراحي طرفدارانش در ايران بيشتر از طراحي سايت دسته هاي ديگر مي باشد.

موضوع سايت تعيين مي کند وبسايت از چه المان ها و رنگ هايي تشکيل شده ياشد. مثلا اگر موضوع سايت شرقي ، سنتي هنري و ايراني باشد از انواع المان هاي بوته جقه، فلورال يا انواع گليم و بافت آن در سايت استفاده مي شود. يا اگر موضوع سايت کودک يا فضايي فانتزي باشد، آيکون هاي مختلف در جاي جاي بک گراند و هدر بکار مي رود. اين سايت ها اگر به درستي طراحي شوند فضايي گرم، پر هيجان را ايجاد مي کنند و صاحب سايت را فردي با پشتکار، خونگرم و پر مشغله معرفي مي نمايند.

– طراحي سايت ساده و استاندارد:

اغلب سايت هايي که مي بينيد از اين نوع طراحي بهره بردند. هدري مستطيلي در بالاي صفحه، منو در زير هدر يا به صورت عمودي، همه قسمت ها در سايت قاب و محدوده دارند، معمولا از رنگ هاي رايج خاکستري، سفيد براي بک گراند با طرح هاي خط يا شيار استفاده مي شود. هدر ها شامل جند عکس هستند. البته اين طرح ها مي توانند در کمال سادگي زيبا هم باشند و با تلفيق درست رنگ و عکس هدر ، حسي حرفه اي ايجاد کنند.

اما ظاهر اينگونه سايت ها ياد بازديدکننده نمي ماند که براي برخي از صاحبان سايت، اصلا مهم نيست و به مسائل ديگري همچون محتواي با ارزش اهميت مي دهند، که درست هم هست. اين سايت ها براي شرکت ها، تجار ، وکلا و مشاغل جدي بسيار مناسب هستند .

انواع طراحی وب سایت