پس زمینه سفید در طراحی سایت

زمینه ی سفید در طراحی سایت

امروزه به نظر می رسد پیش فرض پس زمینه های طراحی سایت رنگ سفید می باشد . چرا که بسیاری از طراحان سایت بر این اعتقاد هستند که پس زمینه سفید به تمامی انواع سایت ها مطابقت دارد همچنین بیشتر کاربران با  این پس زمینه موافق هستند و آن را به عنوان رنگ پس زمینه پذیرفته اند . پس زمینه سفید تقریبا با تمامی المان های سایت تطبیق داده می شود و به راحتی منطبق می شوند بنابراین یکی از نگرانی های طراحان برای سازگاری رنگ ها برطرف با این رنگ برطرف شده است. البته این نکته را باید در پیش فرض Html و Css نیز دانست که پس زمینه آن با رنگ سفید نمایش داده می شود .

یکی از ویژگی های رنگ سفید این است که بر چشم انسان تاثیر منفی نمی گذارد برعکس برخی از رنگ ها که اگر از آن ها زیاد در متن و یا المان های دیگر سایت استفاده شود چشم را خسته می کند و کاربران بعد از مدتی دیگر نمی توانند با آن ارتباط برقرار کنند . یکی دیگر از دلایل استفاده از آن در طراحی سایت ساده بودن و تخت بودن این رنگ است که آن را همیشه به کاربران سایت القا می کند .

طراح سایت می تواند سفید را با معنای مختلفی هنگام طراحی ارائه دهد که بیشتر این معنا می تواند مثبت باشد ، سفید، طبیعت، رنگ خلوص، ایمان، نور، پاکیزگی و… مواردی است که می توان در انواع سایت ها با این رنگ به کار برد . ترکیب این رنگ با بیش تر رنگ ها باعث شده است این رنگ همیشه مورد توجه طراحان قرار گیرد به طوری که رنگ سفید به عنوان مهم ترین و پرکاربردترین رنگ در طراحی سایت دیده می شود . یکی از ترکیب های رنگی مورد علاقه طراحان که باعث جذب مخاطبان می شود ترکیب سفید و سیاه می باشد در بسیاری از سایت ها پس زمینه سفید با متن سیاه همیشه مورد استقبال کاربران سایت بوده است . این باعث شده است حتی ترکیب معکوس آنها نیز یعنی پس زمینه سیاه و متن سفید نیز مورد توجه اکثر طراحان سایت باشد.

فضای سفید و خالی همیشه فضای هدر رفته نیست.در حقیقت، بهترین شیوه ای است که محتوای شما یک اتاق تنفس کمی را ارائه دهد.
بازدیدکنندگان وب سایت امروز، اسکنر محتواها هستند.آنها با طرح های بیش از حد شلوغ، پریشان می شوند. کلید دستیابی به اهمیت توجه بازدید کنندگان شما به سادگی است و این کار با استفاده موثر از فضای خالی آغاز می شود.
فضای سفید چیست؟
فضای سفید در واقع مناطق منفی در هر ترکیب است. این فاصله بین عناصر مختلف است که وقتی طراحان پردازش می کنند، بعضی از تصاویر بصری را مختل می کنند.
زمینه های خالی به قاعده صرفا زیبایی نیست.در واقع تاثیرات بزرگی بر مغز ما دارند و مواد جدید را پردازش می کنند. اطلاعات بیش از حد و یا داده های تصویری که در یک فضای کوچک و پر مشغله گره خورده اند می توانند باعث خستگی شوند، و مغز ما هر چیزی را جذب می کند. این اطلاعات بیش از حد در آن بسیار بدتر است.

برای درک اهمیت فضای سفید، فکر کنید که چگونه مغز خود را برای پردازش یک صفحه از دفترچه تلفن یا صفحات سفید، در نظر بگیرید. تمام این ستون های کوچک متن، با هم به یک تکه اطلاعات تبدیل می شوند، و می تواند یک چالش واقعی برای پیدا کردن آنچه شما دنبال آن هستید، باشد.
در حالی که کتاب های تلفن طراحی شده اند تا حداکثر اطلاعات را در حداقل فضای نمایش نشان دهند،اکثر طرح های چاپ به لطف فضای خالی به راحتی قابل فهم هستند.

علاوه بر اینکه طرح بندی ها را آسان تر درک می کنند، فضای سفید نیز می تواند روی عناصر خاص تأکید داشته باشد و به بیننده کمک می کند که آنچه را که باید بر روی آنها تمرکز کند، درک کند.

 

 

پس زمینه ی سفید در طراحی سایت

در زیر نکاتی در مورد چگونگی استفاده از فضای سفید به طور موثر بیان شده است:

با استفاده از فضای سفید عاقلانه
همان طور که قبلا گفتیم، فضای سفید، قسمت خالی اطراف عناصر طراحی صفحه است و لزوما سفید نیست به عنوان رنگ دیگر می تواند مورد استفاده قرار گیرد. یکی از احساساتی که یک فضای سفید به وجود می آورد احساسات هوای آزاد و آرام است. به شدت توصیه می شود که قسمت های زیادی از فضای سفید اطراف قسمت حیاتی صفحه را ترک کنید که باعث می شود قابل توجه تر شود. یک نمونه خوب از یک وب سایت که از فضای سفید استفاده می کند، وب سایت اپل است.
بدیهی است همان مفهوم در طراحی وب سایت های مضمون سیاه یا تاریک استفاده می شود؛ با این حال، داشتن یک پس زمینه تاریک می تواند به نوعی چیزی متفاوت را بیان کند. اشیاء در یک صفحه که توسط یک پس زمینه بزرگ تیره احاطه شده اند، درام و هیجان را به نمایش می گذارند.

اجازه دهید به برخی از عناصر شناور
به طور معمول، طرح بندی صفحات وب به طور یکسان هندسی و جعبه ای است. اگرچه معمولا یک ایده عالی است که تمامی عناصر شما در یک شبکه قرار بگیرند، اگر این قانون را دنبال کنید دقیقا صفحه شما می تواند بیش از حد سفت و سخت باشد. برای ایجاد صفحه قابل توجه، بازی کردن با عناصر حیاتی است. اجازه دهید یک عنصر حیاتی یک قاعده را بشکلی و به خارج از شبکه بیفتد. این به صفحه شما کمک خواهد کرد.

کم کردن مطالب بی اهمیت
بدیهی است چیزهایی که شما قصد دارید روی صفحه خود قرار دهید، ساده تر این است که عناصر شناور و فضای سفید را که در ساختار شبکه قرار دارند، در نظر بگیریم. سعی کنید تعداد چیزهای بی اهمیت را در صفحه خود محدود کنید و جای آنها را در صفحه دیگری قرار دهید که بر روی آن عنصر خاص متمرکز باشد.

عناصر لایه توسط اهمیت آنها
گزاره ارزش را از اطلاعات قابل قبول در مورد چگونگی شروع ارائه محصول متمایز با تعادل فضای سفید جدا کنید. پیام های حیاتی را در بالای صفحه قرار دهید و از فضاهای سفید استفاده کنید تا مخاطبان خود را از یک دارایی محتوا به دیگری هدایت کنید.

اجتناب از یکنواختی
به جای تقارن، فضای سفید نیاز به تعادل دارد. حتی یک سایت که از تعداد زیادی از تصاویر ساخته شده است. سعی خواهد کرد که از تصاویر با همان اندازه استفاده نکنند. فضای سفید حتی در اطراف عناصر ظاهر می شود؛ با این حال، عناصر خود را به اندازه های مختلف فضاهای سفید فقط در کنار فضاهای خوب ساخته شده کار خواهند کرد. اطمینان حاصل کنید که فضاهای مثبت صفحه شما لایه ای، طبیعی، جالب یا محصور شده توسط فضاهای سفید برای یک نتیجه بصری دیدنی هستند.

توجه به فضای کوچک سفید
فضای کوچک میکرو در داخل عناصر طراحی فردی به جای فضاهای وسیع بین عناصر دیده می شود. تجربه بصری کاربران می تواند به شدت توسط فاصله خط و فاصله نامه تاثیر گذارد. تمام متن، که حاوی متن دکمه، سرصفحه و پاورقی است، نباید خیلی خواندنی و دشوار باشد. لینک ها و منوهای ناوبری نیز باید فضای خالی کوچک را برای کمک به بهبود خواندن داشته باشند.

خط پایین
فضای سفید نه تنها به ایجاد تعادل و هماهنگی و ایجاد یک طراحی کمک می کند، بلکه در هدایت خواننده از یک عنصر به بعد نیز مفید است.هدف طراح باید شامل اطمینان از اینکه وب سایت ساده و سازمان یافته است و قادر به ارائه اطلاعاتی است که خوانندگان از آنها لذت خواهند برد.

حیاتی است که فضای سفید نه تنها به عنوان یک فضای خالی محسوب می شود، بلکه باید به عنوان عنصر طراحی مورد استفاده قرار گیرد که باعث می شود که اشیاء برای یک صفحه وجود داشته باشند.این فضا است که به کمک در تعادل چیزها در یک صفحه کمک میکند. اگرچه فضای سفید بدون شک دارای ویژگی هایی است که می تواند مورد استفاده قرار گیرد، می تواند چیزی باشد که میزان بالایی از مقاومت مشتریان و طراحان وب را ایجاد کند. این عمدتا به این دلیل است که اکثر مشتریان نمی خواهند در سایت های خود مقدار زیادی فضا را مشاهده کنند که منجر به طراحان می شود که در مورد اهمیت فضای سفید و نقش  آن در طراح سایت  صحبت کنند.

 

 

  پس زمینه سفید در طراحی سایت