ویژگیهای برندینگ | اصول انجام برندینگ | اصول برندینگ

برندینگ هم مانند تمامی کارها اصول و تکنیک های دارد و ما در زیر به ویژگیهای برندینگ اشاره می کنیم:

ویژگیهای برندینگ

همه جانبه، جامع و ۳۶۰ درجه باشد:

 • یک کمپین ۳۶۰ درجه برنامه ای است که از منظر محتوای پیام، حامل همه جنبه های برند یعنی استراتژیک (Strategic)،مفهومی (Conceptual)،تصویری (Visual) و کلامی (Verbal) باشد. در عین حال و از منظر ابزاری نیز، هم ابزارهای بالای خطی (ATL) و هم زیرخطی (BTL) را پوشش دهد یک کمپین جامع، همچنین باید همه زمانهای حال، آینده و گذشته برند را در نظر بگیرد اگر کمپین ویژگی ۳۶۰ درجه بودن را نداشته باشد، ممکن است از یک جهت مورد تهاجم یک کمپین دیگر (برند رقیب) قرار گیرد. از طرفی تنها بخشی از یک مساله اصلی برند را حل می کند. مثلاً یک کمپین رسانه ای در واقع بخشی جزئی از این کمپین ۳۶۰ درجه است که مربوط به نوع، زمان، هزینه و نحوه تخصیص بودجه به ابزارها و رسانه ها در قالب ارتباطات یکپارچه بازاریابی و برند (IMBC) است.( ویژگیهای برندینگ )

برند یکپارچه باشد:

 • برند نیز مانند ارکستر، یک رهبر واحد میخواهد که صدای واحدی از آن شنیده شود. وگرنه هرکس ساز خودش را میزند و صداهای ناهنجار تولید شده موجب دفع مخاطب و ایجاد تصویر ذهنی نامناسب از برند و در نتیجه بیماری چندشخصیتی برند (Brand Schizophrenia) میشود. این بیماری از آنجا ناشی میشود که مدیر فروش برای خودش میفروشد، مدیر تبلیغات برای خودش تبلیغ میکند، مدیر روابط عمومی برای خودش روابط عمومی انجام میدهد و… در بهترین حالت (که امروز در ایران رایج شده است) هر کدام برای خود یک کمپین مجزا تدوین می کند! هر کدام از اینها یک شخصیت مجزا از آن برند می سازد به افراد و مخاطبان ارائه میدهد، بنابراین مخاطبان شخصیتهای متفاوتی از برند میبینند و فکر میکنند که برند چند شخصیتی است یکپارچگی یک کمپین موجب خلق یک هویت واحد می شود. ( ویژگیهای برندینگ )

برند با شرایط محیطی و جامعه هماهنگ باشد:

 • درابتدا بهتر است مفهوم محیط (Context) را در ذهن خود یکی کنیم. شرایط محیطی (Context) به معنای در نظر گرفتن کلیه بخشهای محیط (۳M) است که عبارتند از: خرد (Micro)، نیمه خرد یا نیمه کلان که من آنرا بازار می نامم (Market) و کلان (Macro) به علاوه بعد چهارم یعنی زمان.
  یکی از ویژگیهای برندینگ این است که با محیط و جامعه هماهنگ باشد برای مثال یک برند لباس زیر زنانه به نام ویکتوریاسکرت هرگز در کشوری مثل ایران و یا کشورهای اسلامی نمی تواند کار کند و پوسترها و یا لوگو یا حتی یک تبلیغ تلویزیونی داشته باشد و یا تبلیغ چادر مشکی در کشوری مثل امریکا هرگز با آن جامعه هماهنگ نیست و برند نخواهد شد. و همچین باید به شرایط زمانی هم توجه کرد برای مثال لباسهایی که در دهه ۶۰ مد بوده ایا امروز کاربرد دار؟
  به همین دلیل کمپین اجرا شده سال گذشته یک برند ولو در ایران، هرچند هم موفق و اثربخش بوده باشد، برای امسال یا برای خارج از کشور و یا برای صنعت دیگری پاسخگو نیست. برای پیشرفت و ارتقا لازم است که کمپین به روز بشود و با توجه به شرایط تغییر کند.
  در واقع یک کمپین تدوین شده در یک زمان خاص، در زمان دیگری قابل اجرا نیست. ممکن است کمپینی که امروز تدوین می شود، برای سال آینده دیر باشد. در همین راستا کمپین سال گذشته هم برای امسال قابل استفاده نیست حتی اگر در زمان خود اثربخش بوده است.

برند باید تخصصی، حرفه ای و علمی باشد:

 • این ویژگی مربوط به همان ترکیب «علم» و «عمل» است که از دیرباز نماد موفقیت در هر امر بوده است. برای طراحی یک برند باید به همه جنبه های تخصیی و علمی توجه کرد و طراحی برند را به مجموعه ای سپرد که دانش کافی در این زمینه داشته باشند. ( ویژگیهای برندینگ )

یکی دیگر از ویژگیهای برندینگ این است که کاربردی و به روز باشد:

 • برای موفیت در هر کاری باید با زمان پیش رفت و همیشه از تجربیات و آموزه های دیروز برای زندگی امروز استفاده کرد شما نمی توانید یک برند را بدون توجه به طراحی و اصول تولید برندهای قدیمی تر آن بشناسید و بدون توجه به شرایط زمانی و نوع علاقه مشتریان نمیشود یک برند خوب طراحی کرد چرا که انسانها با گذشت زمان به تکامل محیطی میرسند و شما نیز بعنوان یک طراح باید به این اصول زمانی توجه لازم و کافی را داشته باشید.

ویژگیهای برندینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× هر سوالی دارید ازمون بپرسید