اسلایدر کرونا نمونه کار گرافیکی سایت گرافیک سایت خلاقیت

سایت لینک چیست

سایت لینک‌ها، مجموعه ای از لینک های سایت هستند که در نتایج جستجو، پایین لینک اصلی سایت قرار می گیرند. با توجه به این که الگوریتم های گوگل دائما در حال تغییر و بروزرسانی هستند، در این مطلب سعی شده علاوه بر آشنا کردن شما با مفهوم سایت لینک، بهترین نکات و توصیه های منطبق با جدیدترین الگوریتم های گوگل که شانس شما را برای بدست آوردن سایت لینک افزایش می دهند، بیان شوند.

 

سایت لینک چیست

سایت لینک چیست؟

همان طور که در مقدمه اشاره شد، سایت لینک ها، لینک هایی هستند که در نتایج جستجوی گوگل، زیر URL اصلی سایت قرار می گیرند. این لینک ها کاربران را به صفحات دیگری غیر از صفحه اصلی سایت ارجاع می‌کنند و هدف گوگل از طراحی آن ها “کمک به کاربران برای مرور سایت است”.

اما باید به این نکته توجه داشته باشید که سایت لینک ها را با افزونه سایت لینک در گوگل ادوردز که شباهت زیادی به سایت لینک ها دارند ولی در تبلیغات ادوردز نشان داده می شوند، اشتباه نگیرید. کاربران ادوردز کنترل کاملی بر نمایش یا عدم نمایش این لینک ها و محتوای آن ها دارند که این امر برای جستجوی ارگانیک ممکن نیست.

در بعضی موارد، سایت لینک ها به همراه یک کادر جستجوی مفید ظاهر می شوند که کاربران با استفاده از آن می توانند مستقیما به جستجو در سایت بپردازند.

 

که البته برای این سایت هنوز کادر جستجو اضافه نشده و همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، سایت لینک های این مثال شامل صفحات ثابت سایت است.

 

اما وجود سایت لینک، زیر لینک اصلی سایت در نتایج جستجوی گوگل مزایای مختلفی دارد، از جمله:

افزایش فضای تخصیص یافته به سایت در نتایج جستجو

در صورتی که شرایط یک سایت خوب باشد می تواند تا شش سایت لینک به علاوه یک کادر جستجو بدست آورد. این امر باعث می شود که در نتایج جستجو توسط کامپیوتر به آن سایت پنج الی شش برابر بیشتر فضا تخصیص داده شود و اگر جستجو از طریق موبایل صورت بگیرد، کل صفحه به آن سایت تخصیص داده می شود.

بنابراین نتایج نامرتبط یا ناخواسته درباره سایتتان، از جمله مقالات خبری یا منشن های شبکه های اجتماعی و همچنین نتایج مربوط به رقبا پایین تر از سایت شما قرار می گیرد. در نتیجه احتمال کلیک کردن کاربر روی لینک مربوط به سایت شما نسبت به کلیک روی سایر نتایج مربوط به شما بیشتر می‌شود.

سایت Blogging Wizard بر اساس این آمار که 55 درصد کلیک ها روی سه نتیجه اول در جستجو انجام می گیرد، محاسبه کرده که داشتن سایت لینک می تواند نرخ کلیک روی اولین نتیجه را حدودا 20 درصد افزایش دهد.

امکان مرور راحت تر سایت توسط کاربران

کاربرانی که سایت شما را در گوگل جستجو می کنند، ممکن است تمایلی به ورود به صفحه اول سایت نداشته باشند. اما وجود سایت لینک‌هایی با ارجاع مستقیم به سایر قسمت های سایت که ممکن است بیشتر با خواسته کاربران تناسب داشته باشند، باعث می شود که کاربران به جستجوی سایر قسمت های سایت که احتمالا از وجودشان اطلاعی نداشته‌اند، تشویق شوند.

 

 

اگر کادر جستجو هم برای سایت نمایان شود، کاربر می تواند مستقیما به صفحه ای که به دنبالش بوده حرکت کند و سریع تر به مقصد برسد.

هدایت ترافیک به سایر قسمت های سایت

مسلما طراحی سایت باید طوری باشد که به کاربران اجازه بدهد به راحتی محتوا یا صفحاتی که قصد تبلیغشان را دارید، پیدا کنند. اما حتی در این صورت هم محتوای سایت به اندازه وقتی که در نتایج جستجو لینک می شوند، قابل رویت و سر راست نیست.

سایت لینک ها این مزیت را دارند که ترافیک جستجوی ارگانیک را که معمولاً روی صفحه اول سایت متمرکز می شود را در سراسر سایت توزیع کنند. اما یکی از تاثیرات جانبی این امر این است که این صفحات به نوعی تبدیل به صفحات فرود سایتتان می شوند و همیشه باید این نکته را در نظر داشته باشید که ممکن است افراد خیلی زیادی اولین تاثیر از سایت شما را از طریق این صفحات دریافت و بنابراین دیدگاهشان نسبت به سایت شما از این طریق شکل بگیرد.

مسلماً ممکن است هر کسی با کلیک روی یک لینک، وارد این صفحات شود، اما وجود لینک به این صفحات در گوگل این ضمانت را ایجاد می کند که درصد خاصی از کاربران برای ورود به سایت شما روی لینک این صفحات کلیک می کنند. بنابراین این صفحات باید بهترین ظاهر و طراحی را داشته باشند.

جدیدترین تغییرات مربوط به سایت لینک‌ها

تا ماه اکتبر 2016، گوگل امکانی داشت که به دارندگان سایت اجازه می داد کنترل کمی بر صفحاتی که به عنوان سایت لینک برای سایتشان نمایش داده می شود، داشته باشند.

کنسول Google Search، قبلاً گزینه‌ای برای “تنزل رتبه” داشت که در آن کاربران می توانستند هر URLی را که دوست ندارند به عنوان سایت لینک نمایش داده شود، انتخاب کنند. گوگل اعلام کرده بود که هیچ تضمینی برای اینکه این صفحات اصلا نمایش داده نشود، وجود ندارد، اما این تنظیمات در تعیین رتبه لینک های مربوطه تاثیر گذار است.

اما سال گذشته، گوگل وبمستر اعلام کرد که “بعد از بحث و بررسی”، تصمیم گرفته شده تنظیمات Demote Sitelinks (تنزل رتبه سایت لینک ها) از کنسول Search حذف شود و توضیح داد که:

با گذشت زمان، الگوریتم های ما در زمینه پیدا کردن، ساختن و نمایش سایت لینک های مناسب بسیار پیشرفته شده اند و به نظر ما، بهتر است با کمک این الگوریتم ها کارها ساده تر شوند.

به عبارت دیگر ما براین باوریم که توانایی نمایش مناسب ترین سایت لینک ها را بدون نیاز به دریافت ورودی از طرف کاربران داریم! همچنین گوگل، نکاتی را اعلام کرد که صاحبان سایت‌ها با پیروی از آن ها می توانند تا حدودی بر سایت لینک هایی که برای سایتشان نمایش داده می شوند، تاثیر بگذارند:

“ما فقط سایت لینک هایی را در نتایج نمایش می دهیم که فکر می کنیم برای کاربران مفید باشند. اگر ساختار سایت شما طوری باشد که به الگوریتم های ما اجازه پیدا کردن سایت لینک های مناسب را ندهد، یا ما این طور فکر کنیم که سایت لینک های شما با کوئری کاربر تناسبی ندارند، آن ها را نشان نمی دهیم. سایت لینک ها با گذشت زمان تکامل پیدا کرده اند و مبتنی بر رتبه بندی های سنتی شده اند، بنابراین روش های تاثیر گذاشتن بر آن ها هم مثل سایر صفحات وب است”.

سپس چندین توصیه و نکته برای کمک به بهبود کیفیت سایت لینک ها ارائه شد.

  • اما برای بهتر شدن سایت لینک ها چه کارهایی می توانید انجام دهید تا مناسب ترین سایت لینک ها برای سایتتان نمایش داده شوند؟

روش های به دست آوردن سایت لینک

در مجموع توصیه های ذکر شده بیشتر به داشتن سایتی با کیفیت اشاره دارند که گوگل بتواند به راحتی آن را کرول کند. همانطور که پیش از این گفتیم، خود گوگل اعلام کرده که ساختار سایت باید به نحوی باشد که به الگوریتم های گوگل امکان پیدا کردن سایت لینک ها را بدهد در غیر این صورت، سایت لینک ها نمایش داده نمی شوند.

خوشبختانه، گام هایی که می توانید برای افزایش شانس گرفتن سایت لینک ها طی کنید، در واقع شامل تمام کارهایی می شود که برای بهبود سئو انجام می شود و مرور کردن سایت را برای بازدیدکنندگان آسان می کند. بنابراین ممکن است شما همین حالا هم بعضی از آن ها را انجام بدهید.

داشتن رتبه اول برای نام برندتان در نتایج جستجو

ممکن است این مورد برای بعضی افراد بسیار سخت و دست نیافتنی به نظر برسد اما اساسی ترین پیش شرط برای گرفتن سایت لینک این است که وقتی فردی برند یا نام سایتتان را در گوگل جستجو می کند، سایت شما به عنوان اولین نتیجه نشان داده شود. حتماً شما هم دقت کرده اید که بجز اولین سایت، به هیچ سایت دیگری سایت لینک تعلق نمی گیرد.

اگر شما هم سعی دارید رتبه شماره یک را بین سایت هایی با نام مشابه یا یکسان بدست آورید، برندسازی مجدد و انتخاب یک نام یا URL منحصر بفردتر می تواند شانس شما را برای به دست آوردن رتبه بالا افزایش دهد.

ساخت و ثبت یک سایت مپ XML

همانطور که از نام سایت مپ، یا نقشه سایت پیداست، سایت مپ نقشه‌ای از سایت است که در آن همه صفحات سایت لیست شده اند و می توان آن را طوری طراحی کرد که به کاربران یا موتورهای جستجو برای مرور کردن راحت سایت کمک کند.

منظور فایلی است که در سرور میزبان سایت شما قرار گرفته و به موتورهای جستجو درباره سلسله مراتب محتوای سایت شما اطلاع می دهد و به اسپایدرهای گوگل (spider) امکان کرول کردن هوشمندانه تر سایت را می دهد.

در مرکز کمک رسانی کنسول جستجوی گوگل، مجموعه دستورالعمل هایی قرار گرفته که نحوه ساخت و تایید سایت مپ را آموزش می دهد. اما اگر سایت شما با وردپرس ساخته شده، نیاز به انجام کار خاصی ندارید چون وردپرس به صورت خودکار سایت مپ را ساخته و در موتورهای جستجو ثبت می کند.

سایت لینک چیست

این مـــــطالب را حتمــــــا بخــوانید ( برای مشاهده مطلب لطفا روی آن کلیک کنید) :